اخبار دندانپزشکی

 از بین بردن بوی بد دهان با رژیم غذایی

 از بین بردن بوی بد دهان موضوع مهمی است که دغدغه بسیاری از افراد می باشد. ترکیبی از رژیم غذایی و بهداشت دندان بهترین راه برای از بین بردن بوی بد دهانتان است.

 

آیا شما هم به فکر بوی بد دهانتان هستید؟

شاید بخواهید نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید.

اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می کنید، یعنی شما دندان های خود را دوبار در روز مسواک می زنید، یک بار در روز نخ دندان می کشید، وزبان خود را نمیز می کنید اما باز هم از بوی بد دهان رنج می برید، این مشکل تواند به رژیم غذایی شما مرتبط است. برخی از غذاها می توانند نفس شما را برای ساعت ها آلوده کنند و و مانع از بین بردن بوی بد دهان شوند.

 

دلیل اصلی بوی بد دهان

شایع ترین علت بوی بد، غذای بدبو نبوده و به دلیل باکتریهای دهان شما است.

هارپر مالونی می گوید: “میکروبهایی که در دهان شما قرار دارند با ذرات غذا و سلول های مرده تغذیه می شوند. ترکیبات گوگردی تولید می کنند که باعث هالیوز می شوند.

 

ونکویچ می گوید: “تمیز کردن زبان نیز مهم است.”

از بین بردن باکتری های دهان با شستشو یک راه حل موقتی برای از بین بردن بوی بد دهان است. شستشوی با شوینده فلوراید بدون نسخه غالباً حاوی الکل است که باعث خشکی بافت های دهان، کاهش بزاق و بدتر شدن بوی بد در طولانی مدت می شود.

 

از بین بردن بوی بد دهان2

موادغذایی ایجادکننده بوی بد دهان

 

۱- سیر و پیاز

 سیر و پیاز در بالای لیست قرار دارند. این بدان دلیل است که ترکیبات بد بو گوگرد موجود در سیر و پیاز در دهان شما باقی می ماند. در نتیجه در جریان خون جذب شده و هنگام بازدم دفع می شود.

۲- قهوه و نوشیدنی های الکلی

قهوه و نوشیدنی های الکلی، محیط مناسبی را برای رشد باکتری های دهان ایجاد می کنند. آنها همچنین دارای یک اثر خشک کردن هستند، که باعث کاهش جریان بزاق می شود و به باکتری های بدبو اجازه می دهد تا طولانی تر بمانند و و مانع از بین بردن بوی بد دهان شود.

۳- محصولات لبنی، رژیم غذایی حاوی گوشت، آب پرتقال و نوشابه

این محصولات گاهی اوقات به عنوان عوامل ایجاد بوی بد در دهان مورد بحث قرار می گیرند. هر نوع غذا یا نوشیدنی اگر اجازه ماندن در دهان را داشته باشد، می تواند به طور خلاصه بوی بد در دهان ایجاد کند.

از بین بردن بوی بد دهان1

بوی بد دهان می تواند ناشی از بیماریهای زیر باشد

  • هالیتوز

انسداد مجاری سینوس و قطره قطره شدن بعد از بینی ممکن است منجر به بوی بد دهان شود که در نهایت از بین می رود. اما ونکویچ هشدار می دهد که هالیتوز مداوم می تواند نشانه چیزی بزرگتر باشد و مانع از بین بردن بوی بد دهان شود.

  • پریودنتال

بیماری پریودنتال ، التهاب جدی لثه که می تواند باعث آسیب به دندان و استخوان شود و باعث بوی بد دهان نیز می شود. برخی از بیماری های ریوی، بیماری های کلیوی و کبدی، تحریک مزمن معده و مری و اختلالات خود ایمنی، مانند سندرم شوگرن ممکن است منجر به هالیوز شود.

  • خشکی دهان

خشکی مزمن دهان ، که به آن خشکی دهان گفته می شود، به رشد میکروبی دهان کمک می کند. خشکی دهان ممکن است به دلیل داروهای مختلف، مشکلات غدد بزاقی یا تنفس مداوم از طریق دهان ایجاد شود.

  • کتواسیدوز

رژیم های غذایی بسیار کم کالری و برنامه های غذایی حاوی پروتئین بالا باعث تجزیه سریع چربی بدن و در نتیجه کتواسیدوز می شود. این بیماری ممکن است در دیابت کنترل نشده نیز وجود داشته باشد. کتواسیدوز بوی میوه ای به تنفس می بخشد.

از بین بردن بوی بد دهان3

موادغذایی که برای از بین بردن بوی بد دهانتان مفیدند

 

۱- نوشیدن آب

این مایع همیشه در دسترس فاقد بو بوده و به بیرون ریختن باکتری ها از دهان شما و از بین بردن بوی بد دهان کمک می کند. همچنین باعث از بین رفتن باکتریهایی می شود که از مواد غذایی تغذیه می کنند. نوشیدن آب باعث تولید بزاق می شود، که به عنوان یک ماده پاک کننده ثابت عمل می کند و مواد بدبو را در غذا و نوشیدنی حل می کند.

۲- آدامس بدون قند

آدامس باعث شل شدن غذا و سلولهای مرده از دندانها، لثه ها و زبان می شود و باعث تولید بزاق می شود. آدامس های بدون قند که با زایلیتول شیرین شده اند باکتری ها را مهار می کند و به از بین بردن بوی بد دهان کمک می کند. مالونی توصیه می کند برای داشتن اثر کامل آدامس های شیرین شده با زایلیتول، آن را حداقل به مدت پنج دقیقه بعد از غذا میل کنید.

۳- میوه و سبزی گیاهان

غذاهای غنی ویتامین C ، مانند فلفل دلمه ای و کلم بروکلی، محیطی نامناسب برای باکتریها ایجاد می کنند.

آنها حتی در صورت خوردن خام برای کاهش  بوی بد دهان بهتر عمل می کنند و به شل شدن ذرات غذایی محبوس کمک می کند.

۴- ماست غنی شده

محققان ژاپنی دریافتند که خوردن ماست می تواند مفید باشد.

خوردن ماست حدود ۳ قاشق ماست بدون قند همراه با باکتریهای پروبیوتیک دو بار در روز و به مدت شش هفته به از بین بردن بوی بد دهان کمک کرده و آن را کاهش می دهد. ماست غنی شده همچنین منبع خوبی از ویتامین D است که به کاهش باکتری های دهان کمک می کند. سایر منابع ویتامین D شامل شیر غنی شده و آب پرتقال ، ماهی قزل آلا و تخم مرغ است.

۵- گیاهان و ادویه جات و ترشیجات

جعفری حاوی کلروفیل است که ممکن است در دهان اثر معطر سازی داشته باشد.

سایر محصولات گیاهی که به بوی بهتر منجر می شوند شامل میخک ، انیسون و دانه های رازیانه هستند. در حالی که استفاده از گیاهان و ادویه جات برای از بین بردن بوی بد دهان ریشه در فرهنگ عامیانه دارد تا علم، اما امتحان آن ضرری ندارد.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *