اخبار دندانپزشکی

انواع بریج دندان و مزایای آن

انواع بریج دندان و مزایای آن2

بریج دندان یا پل دندان روشی است که با استفاده از آن جای خالی دندان هایی که کشیده شده اند یا به دلایل دیگری از بین رفته اند را پر می کنند. باقی ماندن جای خالی یک دندان از دست رفته می تواند باعث ایجاد عوارضی مانند مشکل در جویدن مواد غذایی ، مشکلاتی در تلفظ کلمات و کج شدن سایر دندان ها شود. پل های دندانی دارای انواع مختلفی هستند. در این مطلب توضیحاتی را در مورد انواع مختلف بریج و همچنین مزایای استفاده از این روش دندانپزشکی ارائه خواهیم کرد.

بریج معلق

انواع بریج دندان و مزایای آن3

یکی از انواع بریج ، بریج معلق یا بریج کانتی لور است. هر دو این اسامی برای این نوع از پل های دندان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از پل های دندانی به طور معمول برای پر کردن جای خالی یک دندان مورد استفاده قرار می گیرد. براس استفاده از پل دندانی معلق لازم است که در یک طرف جای خالی دندان یک دندان سالم وجود داشته باشد. قبل از نصب بریج معلق لازم است که دندان پایه تراش داده شود.

تردیشنال بریج

تردیشنال بریج مرسوم ترین نوع بریج های دندانی است که برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. پلهای دندانی تردیشنال را می توان ساده ترین و در عین حال رایج ترین نوع بریج به حساب آورد. چرا که زمان طولانی است که از این نوع پل های دندانی استفاده می شود. بریج تردیشنال به دندان های طبیعی اطراف جاهای خالی دندان های از دست رفته وصل شده و شامل تعدادی دندان مصنوعی می باشد. دندانهای طبیعی که در اطراف جاهای خالی وجود دارند باید دارای استحکام خوبی باشند تا این نوع از پل های دندانی به خوبی متصل شوند. برای نصب این پلها نیاز به تراش مینای دندانهای مجاور است تا فرم مناسب برای نصب بریج به دست بیاید.

پل های دندان با پایه ایمپلنت

انواع بریج دندان و مزایای آن1

در زمان استفاده از این نوع بریج ها نیازی به تراش دادن مینای دندان های  طبیعی مجاور نیست و وظیفه حمایت از بریج بر عهده ایمپلنت است. استفاده از بریج به همراه ایمپلنت برای افرادی مناسب است که بیشتر از یک دندان خود را از دست داده باشند نصب این دسته از بریج ها زمان بر است چرا که در یک مرحله باید واحد های ایمپلنت در استخوان فک کاشته شود و در مرحله بعدی عمل قرار دادن پل انجام می گیرد.

پل دندانی مریلند

بریج مریلند روش نصبی شبیه به پل های تردیشنال دارد به این صورت که برای نصب این نوع از پل ها هم نیاز به دو دندان طبیعی در مجاورت فضای خالی وجود خواهد داشت. تفاوت نصب این نوع از بریج ها در مقایسه با بریج های تردیشنال این است که برای نصب بریج های مریلند احتیاجی به تراش دادن مینای دندان وجود ندارد. بریج مریلند به پشت دندان های چپ و راست وصل می شود و برای این کار از بال هایی با جنس فلز یا پرسلین استفاده میشود.

استفده از بریج چه مزایای دارد؟

انواع بریج دندان و مزایای آن

درمان به وسیله بریج سریع انجام می شود. فرآیند استفاده از این مدل می تواند در دو جلسه انجام بپذیرد که این مدت در مقایسه با روش مثل ایمپلنت بسیار کوتاه است البته اگر از بریج های به همراه ایمپلنت استفاده شود نیاز به مدت زمان بیشتری می باشد. یکی از مزایای استفاده از بریج یا پل دندان دوام بالا و طول عمر بالای آن است.

مزیت دیگر استفاده از این روش ترمیمی قیمت نسبتاً پایین آن است به خصوص اگر بیمار قصد داشته باشد که چند دندان را جایگزین کند این روش از نظر اقتصادی به صرفه است. مشکلات ناشی از وجود جای خالی دندان مثل مشکل در جویدن غذا یا تکلم را بر طرف میکند. استفاده از پل های دندانی و حایگزینی جای خالی دندان های از دست رفته بر روی زیبایی صورت فرد تاثیر واضحی دارد. استفاده از بریح دندان اجازه نمی دهد که حای خالی دندان از دست رفته باعث کج شدن و تغییر شکل دندان های دیگر بشود.

مواردی که بیمار بعد از بریج  باید رعایت کند

نکات و دستور العمل هایی وجود دارد که بیمار لازم است از آن ها مطلع بوده و بعد از کار گذاشتن رعایت کند. بعد از نصب پل دندان لازم است که بیمار از خوردن بلافاصله مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند خود داری کند. چرا که خوردن غذا هایی سفت در این زمان می تواند باعث شود که بریج کار گذاشته شده در دهان بیمار شل شود. ممکن است بعد از کار گذشتن پل دندان بیمار با خوردن غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد دچار درد یا حساسیت شود که این موارد موقتی بوده و بعد از چند هفته از بین می روند.

جمع بندی

یکی از روش های ترمیم جای خالی دندان های از دست رفته همین روش است. استفاده از این محصول دارای مزایایی برای بیماران از جمله درمان سریع، قیمت مناسب و .. می باشد. بریج دارای انواع مختلفی است که هر کدام شرایط نصب مخصوص به خودشان را دارند. باقی ماندن جای خالی دندان های از دست رفته در دهان می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد شود و استفاده از پل های دندان می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *