اخبار دندانپزشکی

بوی بد دهان را چطور برطرف کنیم؟

بوی بد دهان و بهبود آن و سلامت دندان ها و لثه ها به طور همزمان آسان است. این مراحل ساده را امتحان کنید تا احساس شادابی و تمیز داشته باشید.

مراحل از بین بردن بوی بد دهان

بیشتر مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

تجمع پلاک چسبنده روی دندان ها، باکتری هایی را ایجاد می کند که باعث بوی بد دهان می شوند. غذای محبوس نیز بر این مشکل افزوده است. دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. حداقل یک بار نخ دندان بکشید. اگر نگران این مشکل هستید، هر دو را کمی بیشتر انجام دهید. هرچند در کارها زیاده روی نکنید. اگر خیلی مسواک بزنید می توانید دندانهای خود را ساییده و باعث آسیب پذیر شدن در برابر پوسیدگی آنها شوید.

دهان خود را بشویید

دهانشویه علاوه بر اینکه باعث رفع بوی بد دهان می شود، با خلاص شدن از شر باکتری ها محافظت بیشتری ایجاد می کند. طعم نعناع تازه می تواند احساس خوبی به شما بدهد. اما مطمئن باشید دهانشویه ای که انتخاب کرده اید میکروب های ایجاد کننده این مشکل را از بین می برد. اگر بعد از خوردن غذا ، دهان خود را با آب ساده می چرخانید، می توانید به رفع این مشکل کمک کنید. این ماده می تواند از شر ذرات غذایی که در دندان شما گیر کرده اند خلاص شود.

زبان خود را مسواک بزنید

پوششی که به طور معمول روی زبان شما تشکیل می شود می تواند میزبان باکتری های بدبو باشد. برای خلاص شدن از شر آنها، به آرامی با مسواک زبان خود را مسواک بزنید.

بوی بد دهان1

از غذاهایی که باعث ایجاد بوی بد دهان می شود خودداری کنید

پیاز و سیر مجرم بزرگ هستند. اما مسواک زدن بعد از خوردن آنها کمکی نمی کند. موادی که باعث بروز این مشکل می شود به جریان خون شما راه می یابند و به ریه ها می روند ، جایی که نفس خود را بیرون می دهید.

عادت سیگار کشیدن را ترک کنید

سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد سرطان، می تواند به لثه های شما آسیب برساند و دندان های شما را لکه دار کند و بوی بد در دهان به شما بدهد.

آدامس بجوید

باکتری های موجود در دهان شما قند را دوست دارند. آنها از آن برای تولید اسید استفاده می کنند. این باعث سایش دندان ها و ایجاد بوی بد دهان می شود. در عوض آدامس بدون قند بجوید. لثه بزاق را تحریک می کند ، مکانیسم دفاعی طبیعی دهان در برابر اسیدهای پلاک است که باعث پوسیدگی دندان و بوی بد می شود.

سلامت لثه ها را حفظ کنید

بیماری لثه باعث بوی بد دهان می شود. باکتری ها در جیب های پایه دندان جمع می شوند و بو ایجاد می کنند. اگر به بیماری لثه مبتلا هستید، ممکن است دندانپزشک به شما پیشنهاد کند که به یک متخصص پریودنتیست مراجعه کنید.

دهان خود را مرطوب کنید

اگر بزاق کافی نداشته باشید می توانید دچار پوسیدگی دندان و بوی بد دهان شوید . اگر دهان شما خشک است، در طول روز آب زیادی بنوشید. آدامس بدون قند بجوید یا آب نبات سفت و بدون قند را بمکید. شب نیز یک مرطوب کننده هوا را امتحان کنید تا هوای خانه شما مرطوب شود.

به پزشک خود مراجعه کنید

اگر بوی بد دهان شما علیرغم تلاش شما ادامه داشت ، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. وی بررسی می کند که آیا مشکلات شما به یک بیماری مربوط می شود یا خیر.

بوی بد دهان2

جمع بندی

بوی بد دهان ، که به آن هالیوز نیز گفته می شود ، ممکن است شرم آور باشد و در برخی موارد حتی ممکن است باعث اضطراب شود. عجیب نیست که قفسه های فروشگاه مملو از آدامس ، نعناع ، دهان شویه و سایر محصولات طراحی شده برای مقابله با این مشکل است. اما بسیاری از این محصولات فقط اقدامات موقتی هستند زیرا علت مشکل را برطرف نمی کنند. ترکیبی از رژیم غذایی و بهداشت دندان بهترین دفاع در برابر این مشکل است. برخی از غذاها می توانند نفس شما را برای ساعت ها آلوده کنند. برخی از غذاها ، شرایط بهداشتی و عادات از دلایل بوی بد دهان است.

در بسیاری از موارد، با رعایت بهداشت مناسب دندان می توانید بوی بد را بهبود ببخشید. اگر با تکنیک های ساده خودمراقبتی مشکلی حل نمی شود، به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید یک بیماری جدی باعث این مشکل نمی شود. شما همچنین می توانید با تغییر در رژیم غذایی خود، این مشکل را از بین ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *