اخبار دندانپزشکی

بیماریهای لثه چه ارتباطی با سلامت دندان ها دارد ؟

بیماریهای لثه در واقع عفونت بافتهای نگه دارنده دندان می باشد.

این بیماری معمولا به علت ضعف در مسواک زدن و استفاده بیش از حد از نخ دندان به وجود می اید که باعث می شود یک تجمع از باکتریهای چسبنده به روی دندان جمع شده و سفت شوند. بیماریهای لثه به عنوان تورم؛ درد یا عفونت بافت های نگه دارنده دندان شناخته می شود.

بیماریهای لثه به ۲ صورت وجود دارد

 

۱.التهاب لثه

ملتهب شدن لثه زمانی اتفاق می افتد که لثه های اطراف دندان بسیار قرمز و متورم شود. بیشتر اوقات در هنگام مسواک زدن لثه ها قرمز و متورم می شوند .

۲.بیماری پریودنتال

ملتهب شدن لثه ها در طولانی مدت می تواند منجر یا تبدیل به بیماری پرویدنتال شود.

انواع مختلفی از بیماری پریودنتال وجود دارد و همه  انها بر بافتهای حمایت کننده و یا نگهدارنده دندانها تاثیر می گذارند. با وخیم یا بدتر شدن این بیماری استخوانها قسمتی از دندان در فکها از بین می رود و باعث ضعف و سستی دندان ها می شود. اگر این بیماری درمان نشود ممکن است در نهایت دندان های شما از بین برود .

بیماریهای لثه1

ایا احتمال دارد از بیماری لثه رنج ببرم ؟

بیشتر افراد از نوعی بیماریهای لثه ( التهاب لثه و بیماری پریودنتال) رنج می برند و این یکی از دلایل عمده از دست دادن دندان ها در بزرگسالان می باشد. با این حال این بیماری در اکثر افراد بسیار کند رشد می کند و می تواند تا حدی کند شود که باعث درد بیشتری در افراد شود .

علت بیماری لثه چیست ؟

تمام بیماریهای لثه توسط پلاک ایجاد می شود. پلاک تجمعی از باکتریهایی است که هر روز روی سطح دندان تشکیل می شوند. بسیاری از باکتریهای موجود در پلاک کاملاً بی خطر هستند، اما برخی از آنها وجود دارد که دلیل اصلی بیماری لثه هستند. برای پیشگیری و درمان این بیماری باید اطمینان حاصل کنید که همه پلاک ها را هر روز از دندانهای خود خارج می کنید. این کار با مسواک زدن و تمیز کردن بین دندانها با مسواک یا نخ دندان انجام می شود.

سیگار کشیدن چه تاثیری روی لثه ها و دندان های من می گذارد ؟

سیگار کشیدن هم چنین می تواند بیماریهای لثه را وخیم تر کند.

افرادی که سیگار می کشند به احتمال زیاد پلاک باکتریایی تولید می کنند که منجر به بیماریهای لثه می شود. لثه تحت تأثیر قرار می گیرد. زیرا سیگار کشیدن باعث کمبود اکسیژن در جریان خون می شود. بنابراین لثه های آلوده بهبود نمی یابند و سلامت نمی شوند. سیگار کشیدن باعث می شود افراد پلاک باکتریایی بیشتری داشته باشند و بیماریهای لثه با سرعت بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری اوج بگیرد و وخیم تر شود. این بیماری هنوز هم دلیل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان یا بزرگسالی است.

بیماریهای لثه2

در صورت عدم درمان بیماریهای لثه چه اتفاقی برای دندان من می افتد ؟

متأسفانه، بیماریهای لثه معمولاً فقط باعث درد نمی شود، به همین دلیل شما متوجه آسیب دیدگی آن نمی شوید. با این حال، باکتریها گاهی اوقات فعالیت بیشتری دارند و این باعث تشدید درد در لثه های شما می شود. این امر می تواند منجر به آبسه لثه شود و ممکن است چرک از اطراف دندان خارج شود. در طی چندین سال ، استخوان حمایت کننده (نگه دارنده) دندان ها از بین می رود. اگر بیماری برای مدت طولانی درمان نشود ، درمان آن به مراتب دشوارتر و سخت تر خواهد بود.

اگر فکر کنم به بیماریهای لثه مبتلا هستم چه کاری می توانم انجام دهم ؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای بررسی دقیق دندان ها و لثه ها به کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه کنید. آنها لثه اطراف هر دندان را اندازه گیری می کنند تا ببینند آیا نشانه ای از شروع بیماری پریودنتال وجود دارد یا خیر. برای دیدن میزان از دست رفته استخوان نیز ممکن است به اشعه ایکس نیاز باشد. این ارزیابی بسیار مهم است ، بنابراین می توان درمان صحیح را برای شما تجویز کرد.

برای بهبود این وضعیت چه درمان هایی لازم است ؟

کلینیک دندانپزشکی شما تمام پلاکها و باکتریهای عفونت زا را از روی دندانهای شما پاک می کند.

همچنین به شما نشان داده می شود که چگونه می توانید پلاک را با موفقیت پاک کنید و تمام سطوح دندانهای خود را بطور کامل و راحت تمیز کنید. این روند ممکن است طی چندین جلسه با کلینیک دندان پزشکی طول بکشد. شما می توانید یک روال مراقبت از دهان و دندان در خانه با مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان را انجام دهید زیرا این مهمترین کاری است که می توانید برای جلوگیری از بدتر شدن و وخیم شدن بیماریهای لثه انجام دهید.

بیماریهای لثه3

چه چیز دیگری ممکن است لازم باشد؟

پس از تمیز شدن دندانها، ممکن است کلینیک دندانپزشکی شما درمان ریشه دندانها را لازم بداند و هم چنین شما، تا مطمئن شوید که آخرین تاثیرات باکتریها برداشته شده است. به این ‘برنامه ریزی ریشه ای’ می گویند. احتمالاً قبل از انجام هر کاری نیاز به بی حس شدن محل درمان خواهید داشت. بعد از آن ، ممکن است تا ۴۸ ساعت احساس نا خوشایند و ناراحت کنید .

از کجا بفهمم که به بیماریهای لثه مبتلا هستم یا خیر؟

اولین علامت، خون روی مسواک یا خمیر دندان است که پس از تمیز کردن دندانها ممکن است آن را به بیرون تف کنید. همچنین ممکن است هنگام غذا خوردن از لثه های شما خونریزی شود و طعم بد دهان باقی بماند. همچنین ممکن است نفس شما ناخوشایند شود.

هنگامی که به بیماری پریودنتال مبتلا شدم، آیا دوباره به آن مبتلا می شوم؟

هیچ درمانی برای بیماری پریودنتال وجود ندارد.

تا زمانی که مراقبت های خانگی که به شما آموزش داده شده را حفظ کنید ، می تواند کنترل شود. از دست رفتن بیشتر استخوان بسیار کند خواهد بود و ممکن است به طور کلی متوقف شود. با این حال ، باید مطمئن شوید که هر روز پلاک را برداشته و برای معاینات منظم توسط کلینک دندان پزشکی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *