اخبار دندانپزشکی

چند توصیه به منظور تقویت مینای دندان

تقویت مینای دندان

تقویت مینای دندان و حفاظت از مینای دندان نقش مهمی در سلامت دندان ها ایفا می کند. مینای دندان لایه بیرونی و محافظ دندان های شما است که دارای جنسی سخت و مقاوم می باشد. وظیفه حفاظت از دندان ها در مقابل پوسیدگی بر عهده مینای دندان است.

این لایه محافظ در صورت از بین رفتن توسط بدن قابل جایگزینی نیست چرا که هیچ سلول زنده ای در این قسمت وجود ندارد. لایه محافظ دندان ها به دلایل مختلفی مانند استفاده بیش از حد از مواد غذایی قندی و نوشیدنی های اسیدی می تواند آسیب ببیند در نتیجه حفاظت و تقویت آن تاثیر زیادی بر روی سلامت دندان ها دارد. در این مطلب چند توصیه و راهکار را برای حفاظت و تقویت مینای دندان ارائه کرده ایم.

کاهش مصرف مواد غذایی که به مینای دندان آسیب میزنند

 

مواد غذایی که یک فرد در طول روز مصرف می کند تاثیر مستقیمی بر سلامت مینای دندان دارند. برای تقویت مینای دندان باید استفاده از مواد غذایی با قند زیاد، مواد غذایی چسبناک و سفت، مواد غذایی فرآوری شده و مواد غذایی که دارای رنگ ها و شیرین کننده های مصنوعی هستند را به حداقل رساند. البته بدیهی است که نمی توان مصرف این نوع مواد را در طول زندگی به طور کامل قطع کرد اما برای حفاظت و تقویت از لایه محافظ دندان ها باید مصرف این نوع مواد غذایی را به حداقل رساند و در صورت مصرف حتما باید دندان ها را بعد از مصرف مسواک زد.

کنار پرهیز از خوردن مواد غذایی که در این قسمت توضیح داده شد شما می توانید با خوردن مواد غذایی حاوی مواد معدنی مانند لبنیات به تقویت مینای دندان خود کمک کنید. در انواع لبنیات مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر وجود دارد که می توانند به سلامت مینای دندان کمک کنند.

برای تقویت مینای دندان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

تقویت مینای دندان1

بدون شک تا به حال بارها توصیه به مسواک زدن را شنیده اید و به نوعی یک توصیه ساده و تکراری است. . واقعیت این است که برای تقویت مینای دندان لازم است که اجازه ندهید مواد غذایی بر روی سطح آن باقی بماند. شما به وسیله استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان است که می توانید این کار را انجام دهید.

شما باید حداقل دو مرتبه در روز به شکل صحیح و به مدت 2 دقیقه در جهات مختلف دندان ها را مسواک بزنید و سپس از نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر مسواک زدن دندانها و استفاده از نخ دندان ما باید روی سطح زبان خود را نیز مسواک بزنید چرا که باکتری هایی بر روی سطح زبان شما وجود دارند که در صورت مسواک نزدن این بخش با مینای دندان شما برخورد خواهند داشت.

استفاده از خمیر دندان مناسب و تقویت مینای دندان

تقویت مینای دندان3

در قسمت قبل در مورد اهمیت مسواک زدن در تقویت مینای دندان نوشتیم. در این قسمت باید به شما بگوییم که نوع خمیر دندانی که شما استفاده می کنید هم به همان اندازه تاثیر گذار و مهم است. در بازار انواع و اقسام خمیرهای دندان با قیمت های مختلف وجود دارند که متاسفانه تعدادی از آن ها به اندازه کافی برای دندان های شما مناسب و تاثیر گذار نیستند. خمیر دندان های موجود در بازار همگی دارای یک فرمول یک سان نیستند. در زمان انتخاب خمیر دندان توجه کنید که حتما دارای فلوراید باشد.

مینای دندان شما از مواد معدنی ساخته شده است و خمیر دندانی که شما استفاده میکنید باید حاوی مواد معدنی فلوراید، سدیم کلراید و فسفات باشد تا بتواند تاثیر خوبی بر روی تقویت مینای دندان شماداشته باشد.

برای تقویت مینای دندان مشکلات گوارشی و دندان قروچه را برطرف کنید

تقویت مینای دندان2

یکی از مواردی که برای تقویت مینای دندان باید به آن توجه کنید برطرف کردن مشکل ریفلاکس معده به مری است. یک محیط اسیدی بیشترین آسیب را به مینای دندان می زند و برگشت اسید معده به مری و دهان می تواند محیط دهان شما را تا حد زیادی اسیدی کند. اگر شما این مشکل گوارشی را دارید لازم است نسب به درمان و کاهش آن اقدام کنید. مورد دیگری که باید به آن توجه کرد مشکل دندان قروچه یا همان براکسیسم است. معمولاً براکسیسم در طول شب ایجاد شده و باعث ایجاد فشار بر روی دندان ها می شود.

این فشار باعث ایجاد سایش روی مینای دندان می شود. براکسیسم به صورت غیر ارادی رخ می دهد اما خوشبختانه قابل درمان است.

تقویت مینای دندان با جویدن آدامس

تقویت مینای دندان4

یک راهکار ساده برای تقویت مینای دندان آدمس جویدن است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که آدامس حتما بدون قند باشد. جویدن آدمس باعث ترشح بیشتر بزاق در دهان فرد میشود. بزاق دهان دارای آنزیم هایی است که به جذب موارد معدنی مانند کلسیم و فسفات کمک می کند. علاوه بر این تجزیه مواد غذایی باقی مانده بر روی دندان ها محیط دهان را اسیدی می کند و این محیط اسیدی بیشترین آسیب را به مینای دندان می زدند. ترشح بزاق بیشتر در دندان باعث کاهش محیط اسیدی دندان می شود.

جمع بندی

مینای دندان لایه محافظ بیرونی دندان است که دارای جنسی سخت و مقاوم می باشد. عوامل مختلفی وجود دارند که باعث پوسیدگی و فرسایش مینای دندان ها میشوند و شما لازم است تا جای ممکن این عوامل آسیب رسان به مینای دندان را از دندان های خود دور کنید. به عنوان مثال تجزیه مواد غذایی باقیمانده بر روی دندان ها به دلیلی اسید بالایی که تولید می کند یک عامل آسیب رسان مهم به مینای دندان است. در این مطلب راهکارهای ساده ای را برای تقویت مینای دندان توضیح دادیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *