اخبار دندانپزشکی

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟

دندانپزشکی و نقش تکنولوژی در زندگی روزمره شما اینطور شروع میشود شما در نیمه شب بیدار می شوید: آن دندان که اخیراً کمی حساس شده است ، لرزان است. تا صبح ، متوجه می شوید که یک مشکل واقعی دارید. بنابراین شما به حمام می روید ، مسواک هوشمند خود را به تلفن هوشمند خود وصل کنید و وقتی قلم مو را در دهان خود قرار دهید ، دندان های شما را اسکن می کند. تصاویر به طور خودکار در ابر بارگذاری می شوند.

آنها توسط هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل می شوند ، که حفره ای در دندان درد شما ایجاد می کند و یک موی شکاف در موهای دیگر پیدا می کند. اسکن ها و تجزیه و تحلیل اولیه به دندانپزشک شما منتقل می شود ، که سپس شما را برای برنامه ریزی قرار ملاقات برای شما ارسال می کند .

بعداً در همان روز…

 بعداً در همان روز ، در مطب ، دندانپزشک پوسیدگی را که حفره ای را درون دندان شما قرار داد – با لیزر – از بین می برد . این روش را بدون درد می کند : نیازی به نووکائین نیست. قسمت زیادی از دندان ترک خورده برداشته می شود و به تاج احتیاج دارد .

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟8

سپس یک تکنسین مطب ، سونوگرافی 3 بعدی از دو دندان مشکل را انجام می دهد – اشعه ایکس ، مانند دریل های دندان ، به گذشته تبدیل شده است و اسکن ها را به دو دستگاه جداگانه منتقل می کند .

بلافاصله ترمیم “بیولوژیکی فعال” برای پر کردن حفره مخلوط می شود ، اما جیوه نقره قدیمی یا اکریلیک سفید قدیمی نیست .

از سلولهای بنیادی برای بازسازی عاج دندان یعنی بافت استخوانی که در زیر مینای سفید قرار دارد ، استفاده می کند. یک دستگاه دوم ، یک پرینتر 3 بعدی ، در حالی که منتظر ماندید ، درپوش دیگری را برای دندان دیگر تولید می کند که دندانپزشک شما بدون نیاز به تنظیمات ، درست در آن قرار می گیرد ، زیرا تولید آن بسیار دقیق است. این روش هایی که یک بار مراجعه به چندین مورد نیاز داشتند ، در مدت زمان بیش از یک ساعت انجام می شوند .

دندانپزشکی دیجیتال

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟1

انقلاب دیجیتالی که همه جنبه های دنیای ما را تغییر می دهد ، به روشهای مختلفی از دندانپزشکی و پزشکی نیز تأثیر می گذارد ، از ثبت اطلاعات الکترونیکی و تجزیه و تحلیل داده ها گرفته تا ابزارهای جدید تشخیصی ، روشهای پیشگیری جدید و گزینه های درمانی انقلابی . اموت می گوید: ” آینده گسترده است “

 کارشناسان می گویند که نوآوری در فن آوری در نهایت باعث بهبود و گسترش دسترسی به خدمات دندانپزشکی خواهد شد و این امکان را فراهم می کند مراقبت های یک روزه را که به تعداد بازدیدهای کمتر از مطب ترجمه می شود ، تبدیل کند به ساخت لبخند سالم .

اطلاعات دیجیتالی

هرچه اطلاعات دیجیتالی با کیفیت بالاتر در دسترس محققان قرار گیرد ، پتانسیل تشخیص دقیق تر و درمان فقط در حال رشد است . به عنوان مثال ، داده های مربوط به سن ، سابقه سلامتی پزشکی و دندانپزشکی و همچنین ژنوم شما به متخصصان دندانپزشکی این امکان را می دهد تا حساسیت شما را نسبت به انواع مختلف بیماری دهان نشان دهند . در آینده نزدیک ، پزشکان و دندانپزشکان به طور فزاینده ای مطابق با ژنتیک شخصی شما هستند ، و انتخاب هایی را نشان می دهند که برای ژنوم و فیزیولوژی خاص شما مؤثر بوده است . یا حتی آنها ممکن است تصمیم بگیرند که چگونه بر اساس باکتری های خاصی که مشکل شما را ایجاد می کند ، بهترین رفتار را با شما انجام دهند .

ابزارهای تشخیصی

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟2

 بخش قابل توجهی از این انقلاب ، توسعه مداوم ابزارهای تشخیصی است که قادرند وضعیت فیزیکی ما را با دقت بیشتر و بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. این شامل تصویربرداری دیجیتالی پیشرفته است ، مانند سیستم موجود در حال حاضر به نام قناری . در طول اسکن سه ثانیه ، یک دستگاه اندازه گیری مسواک برقی لامپ لیزر قرمز پالس می کند . ممکن است ترک ها و پوسیدگی هایی را که بسیار کوچک هستند برای تشخیص اشعه ایکس تشخیص دهند. دستگاه دیگر ، برای یافتن حفره و بیماری ، به طور فراصوتی هر دو دندان و لثه را در 3 بعدی ضبط می کند . با تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده ، کارشناسان فکر می کنند که پرتوهای اشعه ایکس ممکن است ارزان تر از اشعه ایکس باشد  باشد ؛ علاوه بر این ، هیچ یک از دو سیستم بیماران را در معرض اشعه مضر قرار نمی دهند .

تشخیص و درمان نسل بعدی

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟4

اکنون لیزرها هم در تشخیص و هم در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند . دندانپزشکان از “لیزرهای بافت نرم” برای جراحی جزئی لثه استفاده می کنند ، اما در این راستا ممکن است این روش ها را به رایانه ها تحویل دهند. در نهایت “لیزرهای سخت” می توانند جایگزین مته های پر سرعت دندان شوند و پوسیدگی دندان ها را با کمک آینه های ریز و دیجیتالی کنترل کنند. با این حال ، دانشمندان در تلاشند قیمت سنگین در این دستگاه ها را قبل از استفاده گسترده از آن ، کم کنند .

پیشرفت های جدید در حال ایجاد “مواد بیولوژیکی” برای پر کردن حفره ها است. به عنوان مثال ، یک پروژه مشترک بین دانشگاه هاروارد و دانشگاه ناتینگهام یک ماده بیولوژیک مصنوعی ایجاد کرده است که اساساً می تواند باعث شود یک حفره بتواند خود را بهبود ببخشد ، توسعه ای با این پتانسیل برای کاهش بسیار زیاد زوال دندان که منجر به کانال های ریشه ای گران و پر دردسر می شود .

نانوبات ها

تشخیص زودهنگام سرطان دهان – ششمین سرطان کشنده جهان – اکنون امکان پذیر است. دستگاه “VELscope” از چراغ های آبی به سبک CSI برای انتخاب تغییرات بافتی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود ، استفاده می کند ، و مشکلات احتمالی که ممکن است بیوپسی را به وجود آورد را برجسته می کند . چشم انداز آینده نگرانه تر می تواند نانوبات ها را شامل شود. برخی از این دستگاههای میکروسکوپی ممکن است دندانها را ترمیم یا صاف کنند ، بیهوشی را در حین عمل جراحی دهان ، تشخیص دیابت و سایر بیماریها یا درمان سرطان دهان انجام دهند . برخی دیگر ممکن است با محصولاتی مانند “خمیردندان پوشیدنی” ساخته شده از نانولوله های کربنی ضد میکروبی ، باکتری ها را بجنگند . اما تحقیقات فناوری نانو پیچیده است و این تحولات در آینده بسیار دور است ، زیرا آزمایشات بالینی انسان برای تعیین اثربخشی و ایمنی لازم است .

دموکراتیک کردن و مراقبت از دندان در دندانپزشکی

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟6

برخی پیشرفت ها امکان اسکن اولیه را در خانه یا کلینیک بهداشت جامعه با تلفن هوشمند انجام می دهد . این فناوری ها دموکراتیک کردن خدمات دندانپزشکی را امکان پذیر می سازند ، و تشخیص سریع مشکلات اساسی برای افراد در هر نقطه – حتی افرادی که در مناطق دور افتاده یا در مکانهایی که تعداد کمی از دندانپزشکان وجود دارد ، زندگی می کنند . در نهایت ، کسی که در یک کشور در حال توسعه زندگی می کند می تواند اطلاعات خود را بارگذاری کند و همان تجزیه و تحلیل اولیه را به عنوان یک نیویورکر که یک دندانپزشک سطح بالای مادیسون است ، ببیند .

در نهایت کاهش هزینه های دندانپزشکی

چگونه فناوری در حال تغییر دندانپزشکی است ؟9

با ظهور این نوآوری های فنی ، تصویربرداری اساسی و سایر تشخیص ها لازم نیست توسط متخصصان بسیار مجرب انجام شود. به زودی ، تکنسین ها به بخشی جدایی ناپذیر از یک عمل دندانپزشکی تبدیل خواهند شد و دندانپزشکان روی مراحل پیچیده و دشوار که نیاز به تخصص آنها دارد ، متمرکز می شوند. این در نهایت باید هزینه ها را کاهش دهد .

آینده دندانپزشکی بسیار متفاوت از عملکرد امروز به نظر می رسد: بدون مته ، تزریق ، دسترسی آسان تر و زمان کوتاهتر از درمان. به طور کلی ، بیشتر بر پیشگیری تأکید می شود که به حفره های کمتر و بیماری پریودنتال کمتر تبدیل می شود . دندانپزشکی به طور فزاینده لبخندهای زیبا ، سفید و سالم را ارائه می دهد .

همانطور که اموت می گوید ، ” آینده در حال آمدن است ”  و شگفت انگیز خواهد بود !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *