اخبار دندانپزشکی

دیابت و دندان و ۴ نشانه ای که ممکن است با مشکل روبرو شوید

دیابت و دندان

دیابت و دندان ارتباط مستقیمی با هم دارند. دیابت شما را در معرض خطر مشکلات دندانی قرار می دهد.

این به توانایی شما در مبارزه با باکتری های دهان آسیب می رساند. داشتن قند خون بالا باکتری ها را به رشد ترغیب می کند و در بیماری لثه نقش دارد. درنتیجه دیابت و دندان به هم مرتبط هستند.

 اگر به دیابت مبتلا باشید ممکن است به مشکلات زیر مبتلا شوید

  • لثه هایی که قرمز، زخم، خونریزی یا تورم دارند یا از دندان های شما دور می شوند
  • دندانهای شل
  • بوی بد دهان
  • دندان مصنوعی که مناسب نیست

توصیه های مهم برای محافظت از دندان در بیماران دیابتی

 

برای حفظ لبخند، دیابت و دندان را کنترل کنید

دیابت به خوبی کنترل شده به سلامت دهان کمک می کند.

اگر قند خون ضعیف کنترل شده یا بالا دارید پ، احتمال خشکی دهان، بیماری لثه، از دست دادن دندان و عفونت های قارچی مانند برفک دهان بیشتر است. از آنجا که عفونت ها می توانند باعث افزایش قند خون شما نیز شوند، کنترل دیابت و دندان ممکن است دشوارتر شود. سالم نگه داشتن دهان می تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند.

به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

افراد مبتلا به دیابت بیشتر به عفونت های دهانی مبتلا می شوند.

شما باید حداقل سالی دو بار معاینه دندانپزشکی انجام دهید. به دندانپزشک خود اطلاع دهید که دیابت دارید و چه داروهایی مصرف می کنید. معاینات منظم و نظافت حرفه ای می تواند به سلامت دهان کمک کند و دندانپزشک می تواند بهترین روشهای مراقبت از دندانها و لثه ها را در خانه به شما آموزش دهد.

پلاک را از بین ببرید

پلاکهای چسبناک، غذا، بزاق و باکتریها بعد از خوردن غذا روی دندانهای شما شروع به فرم گرفتن می کند.

اسیدهایی را که به مینای دندان حمله می کنند آزاد می کند. پلاک درمان نشده به تارتار تبدیل می شود که در زیر خطوط لثه ایجاد می شود. نخ دندان کشیدن آن سخت است. هرچه بیشتر روی دندان شما بماند، مضرتر است. باکتریهای موجود در پلاک باعث التهاب شده و منجر به بیماری لثه می شوند. قند خون بالا می تواند بیماری لثه را بدتر کند.

روزانه مسواک بزنید

وقتی روزانه دو بار مسواک بزنید، نفس شما تازه نگه داشته می شود.

همچنین به خلاص شدن دهان از باکتریهای تشکیل دهنده پلاک کمک می کند و منجر به عفونت نمی شود. برای مسواک زدن صحیح، مسواک خود را با زاویه ۴۵ درجه در برابر لثه قرار دهید. به مدت دو دقیقه از ضربه های آرام و به سمت عقب در سرتاسر دندان های خود بکشید. بر روی جلو، عقب و روی سطح جویدن استفاده کنید. اگر نگه داشتن مسواک برای شما سخت است، یک مسواک برقی را امتحان کنید. همچنین لثه ها و زبان خود را مسواک بزنید.

هر روز نخ دندان بکشید

کشیدن نخ دندان به کنترل دیابت و دندان و پلاک کمک می کند.

نخ دندان می تواند به جایی برسد که مسواک نمی تواند مانند دندانها باشد وبه آن جا برسد. این کار را هر روز انجام دهید و از نخ دندان و پاک کننده های بین دندان استفاده کنید. اگر از روش نخ دندان کشیدن مطمئن نیستید از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید. مانند هر چیز دیگری، نخ دندان کشیدن نیز با تمرین راحت تر می شود.

کنترل دیابت و دندان با شستشو

هر روز از دهان شویه ضد باکتری استفاده کنید. نفس شما را تازه می کند، بقایایی از دهان شما خارج می شود و به شما کمک می کند تا بیماری لثه و تجمع پلاک دفع شود. با پزشک خود در مورد بهترین شستشو برای شما صحبت کنید.

دیابت و دندان2

از دندانهای مصنوعی خود مراقبت کنید

پروتزهای شل و یا بد نگهداری دندان، می توانند منجر به تحریک لثه و عفونت لثه شوند.

مهم است که با دندانپزشک خود در مورد هرگونه تغییر در تناسب دندانهای مصنوعی صحبت کنید. هنگامی که دیابت دارید، بیشتر در معرض خطر عفونت های قارچی مانند برفک هستید. پروتزهای ضعیف نگهداری شده نیز می توانند به برفک کمک کنند. پروتزهای خود را روزانه برداشته و تمیز کنید تا به شما کمک کند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

برای کنترل دیابت و دندان توتون و تنباکو را دور بریزید

سیگار، سیگار برگ، تنباکو بدون دود و لوله ها، برای دهان هر کسی مضر است.

اگر دیابت دارید و سیگار می کشید، احتمال ابتلا به بیماری لثه  هنگام دیابت و دندان بیشتر است. تنباکو می تواند به بافت آسیب برساند و باعث عقب رفتن لثه شود. همچنین می تواند باعث از بین رفتن استخوان و بافت شود. برای کنترل دیابت و دندان های خود، به خود انگیزه دهید تا سیگار را ترک کنید. دلایل ترک خود را ذکر کنید، یک تاریخ مشخص کنید و از حمایت خانواده و دوستان خود برخوردار شوید.

برای جراحی دهان آماده شوید

قند خون به خوبی کنترل شده احتمال عفونت شما را کاهش می دهد و بهبودی را تسریع می کند.

اگر به جراحی دهان و دندان نیاز دارید، پیش از هر نوع جراحی یا معاینه ای به دندانپزشک و جراح خود بگویید که دیابت دارید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا زمان کنترل قندهای خون برای عمل منتظر باشید.

دیابت و دندان1

۴ مرحله برای محافظت از سلامتی شما از دیابت و دندان

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
  • سیگار نکشید
  • با داروهای دیابت خود همراه باشید.
  • مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل جدی شما را کاهش دهد.

علائم هشدار دهنده دیابت و دندان را بشناسید

معاینات منظم دندانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا دندانپزشک می تواند بیماری لثه را حتی در صورت عدم درد لثه و علائم تشخیص دهد. اما شما باید دندان ها و لثه های خود را از نظر علائم اولیه درد معاینه کنید. عفونت ها می توانند سریع حرکت کنند. در صورت مشاهده قرمزی، تورم ، خونریزی ، لق شدن دندان ، خشکی دهان ، درد لثه  و دندان یا علائم دیگری که شما را نگران می کند، بلافاصله با دندانپزشک خود صحبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *