اخبار دندانپزشکی

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی1

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی کدام است؟ لیزر یکی از جدیدترین روش ها است که در این روش دندانپزشکی از لیزر های قدرتمند استفاده می شود که در عین قدرت بی خطر نیز هستند به طور کلی در این روش درد کمتری وجود دارد و نیاز به بیهوشی نیست و یا کمتر است

1.دندان پزشکی لیزری

شاید مهم‌ترین نقطه ضعف دندانپزشکی لیزر را در این دانست که دندانپزشکانی که قصد دارند با آن کار کنند باید آخرین و گرانترین فناوری را در این زمینه خریداری کرده و برای استفاده از آن حتماً آموزش ببیند به همین دلیل است که هزینه‌های دندانپزشکی لیزر بیشتر از سایر گزینه ها با همان درمان مشخص است و هر کس که بخواهد درمانی سریع  و راحتو بدون درد داشته باشد می تواند از این روش استفاده کند و مطمئن باشد که ارزشش را دارد.

2.دستگاه های دیجیتالی با اشعه ایکس

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی

در روش های سنتی استفاده از اشعه ایکس  توسط رادیوگرافی انجام می‌شد اما در جدیدترین فناوری های دندانپزشکی از اشعه ایکس در دستگاه های جدیدتر پرتونگاری دیجیتالی استفاده میکنند و ان را جایگزین کرده اند.

این دستگاه باعث می شود که دندان پزشکان با سهولت و ایمنی بیشتری در استفاده از پرتوهای ایکس با کمک دستگاه های دیجیتال اشعه ای از ایمپلنتهای دندان و وضعیت فکی بیمار راحت تر اطلاع پیدا کنند.

3.روکش های بهبود یافته

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی2

امروزه تقریبا روکش روشی است برای کمک به عنصر بصری دندان‌ها کهشامل  یک پوسته نازک است که دندانپزشک مخصوص آن بیمار ساخته است .

برای پوشاندن جلوی دندان ها که کج شده اند یا آسیب دیده اند استفاده می شود مشکلی که در گذشته این روکش ها با آن روبرو بودند این بود که نیاز به تغییر شکل دندان به سمت پایین داشتند تا بتوانند جای خود را در دهان  پیدا کنند امروزه حتی مواد ساخت روکش دندان  که روکش با آن ساخته می‌شود بهبود یافته است و آنها را قوی تر و قابل اعتماد تر کرده است و در عین حال زیبا تر و نازک تر شده اند که باعث ایجاد حس راحتی در دهان ما می شود این به این معناست که روکش درون دهان  کم حجم تر شده و فضای کمتری اشغال می‌کنند و و بیشتر دندان اصلی حفظ می شود که علاوه بر این طبیعی تر هم است و همچنین احتمال درد و عوارض دیگر را نیز کاهش می‌دهد.

4.ایجاد بیحسی بدون سوزن

یکی دیگر از جدیدترین فناوری های دندانپزشکی را میتوان ایجاد روش هایی راحتر و بدون درد برای اعمال بی حسی موضعی در بیماران دانست.

بیشتر روش های آماده سازی بیمار برای انجام عمل در دندانپزشکی برای بعضی از افراد می تواند ناراحت کننده باشد حالا چه بیهوشی کامل انجام شود و یا به سادگی باه کمک یک ماده بی حسی اعمال  شود خوشبختانه  امروزه کسانی که ترس از سوزن دارند دیگه لازم نیست بترسند زیرا  طبق  یک مطالعه که توسط دانشگاه سائوپائولو در سال ۲۰۱۶ انجام شده احتمال  این را به وجود آورده که می‌توان به جای تزریق از  ژل بی حسی به صورت موضعی در دندان استفاده کرد که همان کار تزریق را انجام میدهد و باعث بی حسی میگردد.

سپس دندانپزشک از یک جریان الکتریکی کوچک برای ترغیب کردن این ماده یا ژل برای جذب کامل به پوست استفاده می کند.

آیا روش جدیدترین فناوری های دندانپزشکی موثر است؟

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی3

از آن جایی که تحمل درد سوزن اصلا حس خوشایندی نیست ممکن است بیماران با این روش راحت تر کنار بیایند و از آن احساس خرسندی کنند و همچنین در بیمارانی که فوبیای سوزن دارند و هنگام دیدن آن بیش از حد عصبی میشوند این روند باعث ایجاد صرفه جویی در وقت می شود و عملاً هیچ گونه خطری از آلودگی ندارد که این خود یکی دیگر از ترس های متداول مواجه با سوزن است با این وجود این روش هنوز جدید است .

امروزه بسیاری از دندانپزشکان در مقایسه با ۱۰ سال پیش گزینه های بیشتری برای تشخیص راحت تر و مراقبت و نگهداری عمومی از دندان ها دارد پس بنابراین بهتر از حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنیم و از پیشرفت علم متعجب نشویم ولی قطعاً تعجب میکنیم که ببینیم چقدر چیز های جدید و ساده تر  برای دندان پزشکان و بیماران ایجاد شده است

آرواره های روباتی

آدامس های دارویی به عنوان یک روش جدیدترین فناوری های دندانپزشکی دارویی شناخته شده اند ، اما در حال حاضر هیچ استاندارد طلائی برای آزمایش رهاسازی دارو از آدامس در شرایط آزمایشگاهی وجود ندارد. تحقیقات جدید نشان میدهد  كه یک روبات جویدنی بکه دارای فک های داخلی توخالی انسانی است می تواند فرصتی برای شركت های دارویی در زمینه ی  تولید آدامس دارویی فراهم كند.

هدف از مطالعه دانشگاه بریستول ، که در IEEE Transactions of Engineering Biomedical منتشر شده است ، تایید کردن این است  که آیا یک روبات انسانی که میتواند بجود توانایی این را دارد که  آدامس دارویی را ارزیابی کند یا خیر؟ این روبات توانایی این را دارد تا حرکت جویدن انسان را دقیقا تکرار کند. این ماده دارای بزاق مصنوعی است و اجازه می دهد تا آزاد شدن زایلیتول ،آدامس اندازه گیری شود.

در این تحقیق قصد این است که مقدار زایلیتول موجود در لثه را ما بین  رباتی که توانایی جوییدن دارد و افراد شرکت کننده مقایسه کرد.

فقط 20 دقیقه جویدن

جدیدترین فناوری های دندانپزشکی4

و در انتها نتیجه این شد که محققان فهمیدنند  که این ربات قادر به جویدن شبیه سازی شده به انسان  میزان آزاد شدن xylitol  در خود را مشابه شرکت کنندگان انسانی نشان داد. بیشترین میزان انتشار زایلیتول در پنج دقیقه اول جویدن رخ داد و بعد از 20 دقیقه جویدن فقط مقدار کمی از زیتیلول در بولوس لثه باقی ماند .

پس از پنج ، ده ، 15 ، 20 دقيقه جويدن مداوم  ،محلول هاي بزاق انسان  و بزاق مصنوعي به ترتيب مقدار زايليتول آزاد کرده از آدامس جمع آوري شدند. دکتر کاظم علم زاده ، مدرس ارشد گروه مهندسی مکانیک ، که این تحقیق را به عهده داشت ، گفت:از مهندسی زیستی برای ایجاد یک محیط مصنوعی در دهان استفاده کرده است .

و در مرحله ی اخر تحقیقات به ما نشان داده شد كه این ربات جویدنی که  به منظور ایجاد جدیدترین فناوری های دندانپزشکی انجام شد به شركتهای داروسازی فرصت می دهد تا با استفاده از این روش جدید ، آدامس های دارویی را مورد بررسی قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *