اخبار دندانپزشکی

چند راهکار نوین برای انجام قالب گیری دندان

چند راهکار نوین برای انجام قالب گیری دندان 1

قالب گیری دندان و انجام آن مسئله ای مهم در تعداد زیادی از درمان های دندانپزشکی است. هدف از قالبگیری در دندان پزشکی رسیدن به یک الگو از شکل فک و دهان بیمار است که دندان پزشک با کمک ان می تواند شرایط دندان بیمار را تشخیص دهد.

یک دندانپزشک از قالبگیری به دنبال هدف های مختلفی است. به عنوان مثال برای ساختن بریج دندان، دندان مصنوعی، پل های دندان و ابزار ارتودنسی… قالبگیری انجام می شود. قالبگیری فرآیندی است که ممکن است با خطا همراه شود و گاهاً برای رسیدن به یک  قالب گیری دندان  ممکن است نیاز به تکرار فرآیند قالب گیری به وجود بیاید. در این مطلب نکات و راهکار هایی را برای رسیدن سریعتر به یک  قالب گیری دندان  را توضیح خواهیم داد.

از مواد هیدرو فیلیک استفاده کرده و کناره دندان را تمیز نگه دارید

چند راهکار نوین برای انجام قالب گیری دندان 5

برای انجام یک  قالب گیری دندان در زمان قالب گیری باید از شر خون و بزاقی که در لبه و کناره دندانها وجود دارد راحت شوید به همین دلیل بهتر است که قالبگیری را با مواد هیدروفیلیک انجام بدهید. گاهی اوقات ممکن است که دندان بیمار دارای خونریزی باشد. تمیز نگه داشتن کناره و لبه های دندان برای انجام یک قالبگیری بدون نقص لازم است.

اگر دندان بیمار دچار خونریزی باشد لازم است که قبل از انجام قالب گیری ،  ابتدا جلوی خونریزی گرفته شود. به طور کلی یکی از نکات مهم در هنگام قالبگیری توجه به تمیز بودن کناره و لبه دندان ها است.

نقش زمان بندی درست در انجام قالب گیری دندان

برای انجام یک قالب گیری بی نقص باید به ایمپرشن ها زمان کافی برای جا گیری داده شود. بهترین روش برای داشتن یک زمان بندی مناسب توجه به دستور العمل های کارخانه ی سازنده مواد به کار رفته است. به این نکته توجه کنید که مواد مختلف در دما های مختلف می توانند رفتار مختلفی داشته باشند به هین جهت است که توجه به توصیه های سازنده بهترین انتخاب است.

در زمان انجام قالب گیری نباید در انجام مراحل حساسی از جمله رتن اکشن کورد شتاب زده عمل کنید. این مراحل را باید با آرامش و به اهستگی انجام دهید. این امکان را به کورد بدهید که فضای بیشتری داشته و وظیفه اش را انجام دهد. دقت کنید که کورد به خوبی پک شده است و زمان لازم را برای ایجاد فشار بر روی بافت را دارد. نبود زمان کافی جا گیری باعث خواهد شد که کورد در باقت های اطراف خود ایجاد آسیب کند.

چند راهکار نوین برای انجام قالب گیری دندان

 قالب گیری دندان و تست کردن تری

پیش از اضافه کردن ماده قالب گیری تست کردن اندازه  تری در داخل دهان بیمار قالبگیری را برای شما راحت تر خواهد کرد.

از قرار گیری کامل تری روی بایت رجیستریشن لطمینان پیدا کنید. شما با توجه به این نکته می توانید از مناسب بودن اندازه تری آگاه شوید. برای اینکه بتوانید یک تصویر ذهنی از شکل جفت شدگی دندان بیمار به دست بیاورید در هنگام اندازه گرفتن تری های تریپل و زمانی که بیمار یک تری خالی را گاز می زند به طرف مخالف انحنای دهان توجه داشته باشید.

با انجام این راهکار شما در هنگام قالبگیری نهایی روند صحیح انجام کار را خواهید دانست و می توانید یک  قالب گیری دندان  را انجام دهید.

مقابله و کنترل اوغ زدن بیمار برای انجام قالب گیری دندان

چند راهکار نوین برای انجام قالب گیری دندان 2

برای انجام یک  قالب گیری دندان  لازم است که تحرک زیاد بیمار و همچنین اوغ زدن بیمار کنترل شود چرا که در صورت عدم توجه به این نکته ایمپرشن شکل مناسبی نخواهد داشت. بهتر است از یه دستیار در هنگام قالب گیری کمک گرفته شود تا با بیمار صحبت کند. این کار در درجه اول باعث خواهد شد که حواس بیمار از قالبگیری پرت شود و احساس راحتی بیشتری کند در نتیجه تحرک کمتری خواهد داشت علاوه بر این صحبت کردن دستیار با بیمار حواس او را از اوغ زدن هم پرت خواهد کرد.

علاوه بر این میتوان از بیمار درخواست کرد که در فواصل زمانی منظم نفس عمیق بکشد تا ریلکستر شود.  برای افرادی که احتمال ایجاد حالت اوغ زدگی در آنها بیشتر است از ماده قالب گیری کمتری استفاده کنید.اگر بیمار دچار اوغ زدگی شد باید به سمت جلو خم شود. همچنین می توانید از بیماری که حالت اوغ زدگی دارد بخواهید که بر روی تنفس از راه بینی تمرکز کند. استفاده بیش از حد از ماده قالب گیری می تواند احتمال اوغ زدن بیمار را افزایش دهد. در نتیجه همیشه توجه داشته باشید که برای قالب گیری بی نقص از مقدار مناسبی از ماده قالب گیری استفاده کنید.

جمع بندی

قالب گیری دندان فرآیندی پر کاربرد در دندانپزشکی است که برای رسیدن به اهداف مختلفی انجام می شود. گاهاً ممکن است نیاز پیدا شود که عمل قالب گیری تکرار شود تا اینکه بتوان به یک قالب گیری بی نقص رسید. تکرار این فرآیند به شکلی نیست که ساده و سریع انجام شود. در نتیجه انجام یک قالب گیری بی نقص دارای اهمیت زیادی است. در این مطلب چند راهکار ساده را توضیح دادیم که با آنجام آنها می توانید یک قالب گیری بی نقص را حتی در همان مرتبه اول انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *