اخبار دندانپزشکی

لاک فلوراید و تاثیر آن در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

لاک فلوراید3

لاک فلوراید چیست ؟یکی از روش های درمانی برای پیشگیری و کند شدن پوسیدگی دندان کودکان استفاده از لاک فلوراید است. درمان مشکلات دندانی با استفاده از ماده فلوراید را فلوراید تراپی می گویند.

فلوراید به عنوان یک ماده طبیعی معدنی در آبی که می نوشیم و غذایی که می خوریم، وجود دارد.  استفاده از این لاک یکی از روش هایی است که دندانپزشکان برای مراقبت از دندان های کودکان مورد استفاده قرار می دهند. عملکرد لاک فلوراید به این صورت است است که با قرار گرفتن بر روی سطح دندان کودک باعث بالا رفتن مقاومت دندان می شود در نتیجه دندان کودک دیرتر دچار پوسیدگی خواهد شد.

لاک فلوراید ماده ای است که حالت چسبندگی داشته و در زمان کوتاهی بر روی دندان کودک قرار می گیرد و بعد از برخورد با بزاق دهان کودک به حالت سفت در می آید. در این مطلب شما را با این لاک، عملکرد این لاک و مزایای استفاده از آن آشنا می کنیم.

عملکرد لاک فلوراید چگونه است؟

عملکرد لاک فلوراید چگونه است؟

 

عملکرد این لاک به این صورت است که با جاری شدن میان شکاف های روی مینای دندان دندان ها را مقاوم تر می کند. این لاک بعد از قرار گرفتن بر روی مینای دندان باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها شده و همچنین به طرز چشمگیری سرعت پیشرفت پوسیدگی های قدیمی تر را کاهش خواهد داد.

برای ترمیم دندان ها می توان از وارنیش فلوراید استفاده کرد بدون اینکه نیاز باشد، روش های سنتی ترمیم دندان را انجام داد. البته این مورد در زمانی کارایی دارد که اندازه پوسیدگی دندان و حفره ایجاد شده بزرگ نباشد. در چنین مواردی عملکرد این لاک به تنهایی نمی تواند دندان های پوسیده را ترمیم کند. استفاده از این لاک در هر سنی می تواند برای کودک انجام شود به محض اینکه دندان کودک رشد کند بنا بر تشخیص دندانپزشک می توان از لاک فلوراید استفاده کرد.

فرآیند قرار گیری لاک فلوراید بر روی دندان

فرآیند قرار گیری لاک فلوراید بر روی دندان

برای قرار دادن این لاک بر روی دندان، دندان پزشک یا متخصص کمک های دندان پزشکی ابتدا با استفاده از تکه ای گاز روی سطح دندان را خشک و تمیز می کند و سپس یک برس کوچک را درون محلول  لاک فلوراید فرو برده و تمام قسمت های دندان را از قسمت جلو تا پشت و از بالا تا پایین را برس می کشد.

قرار دادن لاک فلوراید بر روی سطح دندان ها در زمان کوتاهی انجام می شود ولی باید به این نکته توجه داشت که در این زمان سطح دندان باید تمیز و خشک باشد. با توجه به چسبندی لاک فلوراید و سخت شدن آن در مواجه با بزاق دهن کودک این لاک به سرعت بر روی دندان کودک قرار خواهد گرفت.

برخی از مارک های فلوراید ممکن است بعد از فلوراید تراپی موقتاً رنگ دندان ها را تغییر دهد اما این تغییر رنگ جای نگرانی ندارد چرا که در روز بعد و بعد از مسواک زدن دندان ها به رنگ سابق خود بر خواهند گشت.

اقدامات لازم بعد از استفاده از لاک فلوراید

اقدامات لازم بعد از استفاده از لاک فلوراید

در قسمت قبل گفتیم که فرآیند قرار دادن این لاک بر روی دندان در عرض چند دقیقه انجام میشود. اما نکاتی است که بعد از انجام این کار باید به آن ها توجه شود. بعد از فلوراید تراپی لازم است که تا روز بعد دندان ها مسواک نشوند و علاوه بر این 4 تا 6 ساعت غذاهای چسبانک و غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، نباید خورده شوند.

همچنین در این زمان باید از نوشیدن مایعات گرم نیز خود داری کرد. بهترین زمان برای قرار دادن این لاک بر روی دندان های کودک اواخر روز است تا زمانی که کودک باید نکات مراقبتی را رعایت کند به حداقل برسد.

استفاده از لاک فلوراید برای چه کسانی تجویز می شود؟

استفاده از لاک فلوراید برای چه کسانی تجویز می شود؟

  • کودکان در معرض پوسیدگی دندان
  • کودکانی که از شیشه شیر و مواد قندی استفاده می کنند
  • کودکانی که دچار نرمی مینای دندان هستند
  • کودکانی که دچار تحلیل رفتگی لثه هستند
  • کودکانی که به دلیل معلولیت های جسمی یا ذهنی قادر به مسواک زدن نیستند
  • کودکانی که دوره ارتودنسی را طی می کنند
  • کودکانی که دسترسی محدود به مراقبت های دندانپزشکی دارند

جمع بندی

یکی از روش های پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان کودکان استفاده از لاک است. تحقیقات آماری بر روی عملکرد لاک  فلوراید نشان می دهد که استفاده از این لاک تاثیر چشمگیری بر روی درمان و پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان دارد. تا به حال عوارض جانبی برای استفاده از فلوراید اعلام نشده است.

این روش دارای ایمنی بالایی است و کمترین مقدار فلوراید در هنگام استفاده از این روش بلعیده می شود. استفاده از فلوراید تراپی برای کودک باید توسط دندانپزشک یا پزشک تجویز شود. عملکرد این لاک بر روی دندان های کودک به صورت طولانی مدت است به همین دلیل برای کودکانی که دسترسی محدود به مراقبت های دندانپزشکی دارند می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *