اخبار دندانپزشکی

پرتو درمانی چگونه روی دندانهای من تأثیر خواهد گذاشت؟

پرتو درمانی چگونه روی دندانهای من تأثیر خواهد گذاشت؟5

پرتو درمانی چیست و چرا باید انجام شود؟ اطلاعات مهم برای بیمارانی که از ناحیه سر و گردن تابش می کنند ! برای بزاق چه اتفاقی می افتد ؟موادی در بزاق وجود دارد که به هضم غذا کمک می کند و به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی دندان کمک می کند. تابش سر و گردن برای معالجه سرطان تأثیر مستقیمی روی دندان ندارد اما می تواند بزاق را تغییر دهد . ممکن است بزاق ضخیم و چسبنده باشد یا ممکن است دهان خشک شود . هنگامی که این اتفاق می افتد دندان ها دردناک می شوند و حفره ها می توانند به سرعت شکل بگیرند .

تغییرات بزاق پس از شروع درمان

پرتو درمانی چگونه روی دندانهای من تأثیر خواهد گذاشت؟

تغییرات بزاق پس از شروع درمان با اشعه در پرتو درمانی طی یک یا دو هفته ظاهر می شود. همچنین ممکن است دهان و گلو شما دچار درد شود . برای کاهش مشکلات ناشی از تغییر در بزاق و درد در دهان ، پیروی از دستورالعمل های گفته شده توسط متخصصان دندان پزشکی و پزشکی بسیار مهم است .

چگونه می توانم مشکلات دهان خود را کاهش دهم ؟

دندان های خود را تا حد امکان تمیز نگه دارید ! باکتری ها و میکروب های بیشتر می توانند باعث پوسیدگی دندان و عفونت در دهان شوند ، که بزاق آن کمی و بدون بزاق باشد. بنابراین مهم است که شما با یک مسواک نرم مسواک بزنید و مطابق دستور دندان پزشک حداقل دو بار در روز بین دندان ها تمیز کنید . همچنین باید هر 3 یا 4 ماه دندان های خود را به صورت حرفه ای چک و تمیز کنید و به یک متخصص دندان پزشکی جهت ویزیت و چکاب کلی مراجعه نمایید .

ژل سفارشی از فلوراید در پرتو درمانی 

در سینی های ژل سفارشی از فلوراید استفاده کنید . مطالعات انجام شده در مورد استفاده از فلوراید در سینی های ژل سفارشی ، کاهش در خرابی دندان را نشان می دهد . از تصورات گرفته شده از دندان هایتان سینی های ژل سفارشی پلاستیکی ساخته شده است. روزانه یکبار مقدار کمی ژل فلوراید را در هر سینی قرار دهید . ژل کافی را در سینی برای پوشاندن دندان ها قرار دهید. اگر هنگام قرار دادن دهان ، ژل را از سینی دور کنید ، ژل زیادی را در سینی قرار داده اید. سینی ها را به مدت یک دقیقه بپوشید . بعد از خارج کردن سینی ها از دهان ، آنها را با آب خنک بشویید و بگذارید هوا خشک شود .

درمان گلو درد در پرتو درمانی 

پرتو درمانی چگونه روی دندانهای من تأثیر خواهد گذاشت؟1

برای درمان گلو درد در طول پرتو درمانی از این توصیه ها استفاده کنید : ممکن است دهان شما برای تمیز کردن در طول درمان با اشعه خیلی دردناک شود. در صورت بروز چنین اتفاقی با کلینیک دندان پزشکی تماس بگیرید . کارکنان با ارائه راهکارهای آسان تر برای تمیز کردن دندان های خود به شما در روش های مقابله با ناراحتی کمک خواهند کرد آنها همچنین می توانند شست و شوهایی را که به تسکین درد کمک می کند ، توصیه کنند . پزشک شما همچنین می تواند در رفع این مشکل کمک کند .

مراقبت از خشکی دهان در پرتو درمانی

بیشتر افراد دریافتند که نوشیدن آب از بطری بهترین روش برای کمک به مرطوب کردن دهان است . جویدن آدامس بدون قند یا مکیدن شیرینی های بدون قند ممکن است به تحریک بزاق کمک کند . از خوردن مکرر غذاهای کربوهیدرات نرم و نوشیدنی های حاوی قند یا عسل در دوره پرتو درمانی خودداری کنید زیرا این موارد می تواند باعث خرابی دندان شود . شما باید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید . اگر بزاق ضخیم و چسبنده ای در دهان دارید ،  مخلوط جوش شیرین ، نمک و آب (1/2 قاشق غذاخوری جوش شیرین ، 1/4 قاشق غذاخوری نمک و 500 میلی لیتر آب) بشویید .

چه زمان به دندان پزشک مراجعه کنم؟

پرتو درمانی چگونه روی دندانهای من تأثیر خواهد گذاشت؟6

به طور مرتب در طول دوره پرتو درمانی به دندان پزشک مراجعه کنید . خشکی دهان می تواند دائمی باشد . چه مقدار خشک بستگی به منطقه تابش ، میزان تابش و فرد دارد . بنابراین ، مشکلات ناشی از خشکی دهان همچنین ممکن است طولانی مدت باشد . مراجعه منظم به دندان پزشک برای حفظ سلامت دندان ها و لثه های شما مهم است . متخصص دندان پزشکی شما ، به شما خواهد گفت که چند بار باید آنها را ببیند . آن ها همچنین به شما توصیه می کنند که چگونه به بهترین وجه از دندان و لثه خود مراقبت کنید . اگر دندان های شما حساس شده و یا نگرانی از دهان دارید ، باید با کلینیک دندانپزشکی یا دندان پزشک خود تماس بگیرید .

نکته مهم: برای کاهش خطر ریزش دندان ، استفاده از فلوراید را در حامل های ژل سفارشی ادامه دهید . این کار تا زمانی که دهان شما خشک شود لازم خواهد بود . دندان پزشک به شما توصیه می کند که آیا و چه زمانی ممکن است مصرف آنها را قطع کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *