اخبار دندانپزشکی

بیماری پری ایمپلنتایتیس و درمان آن در دندانپزشکی

بیماری پری ایمپلنتایتیس و درمان آن در دندانپزشکی

پری ایمپلنتایتیس یا پری ایمپلنت به عنوان یک ضایعه التهابی در دندانپزشکی شناخته می شود. در هنگام بروز این ضایعه بافت های نرم و سخت اطراف ایمپلنت دندان دچار التهاب و عفونت می شود. با توجه به افزایش تعداد ایمپلنت دندان در سطح جهان تشخیص و درمان ایمپلنتایتیس دارای اهمیت زیادی است. فاکتورهایی مانند استئو اینتگریشن و نوع و ساختار ایمپلنت بر روی بروز پری ایمپلنتایتیس تاثیر گذار هستند. در این مطلب در مورد این مشکل و راه های درمان آن توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

دلیل بروز پری ایمپلنتایتیس

بیماری پری ایمپلنتایتیس و درمان آن در دندانپزشکی3

تشکیل بیوفیلم های باکتری بر روی ایمپلنت را می توان دلیل اصلی بروز پری ایمپلنتایتیس دانست. وجود عوامل مختلفی مانند وضعیت نا مناسب بهداشت دندان و دهان، عاداتی مانند سیگار کشیدن و دندان قروچه می توانند بر روی ایجاد ایمپلنتایتیس تاثیرگذار باشند.

یکی دیگر از دلایل ایجاد این عارضه اشتباهات کادر درمان و دندان پزشک است. علاوه بر این عوامل، داشتن بیماری هایی مانند دیابت و پوکی استتخوان و بیماری هایی مانند پریود دنتال هم  ازدیگر عوامل ایجاد پری ایمپلن بعد از انجام ایملنت هستند. کیفیت روکش استفاده شده در ایمپلنت نیز بسیار حائز اهمیت  و تاثیر گذار است.

پیشگیری از عارضه پری ایمپلنتایتیس

بیماری پری ایمپلنتایتیس و درمان آن در دندانپزشکی1

در مورد پری ایمپلنتایتیس پیشگیری را می توان موثر تر از درمان دانست.

اصلی ترین روش برای پیشگیری از پری ایمپلندور نگه داشتن سطح ایمپلنت از آلودگی ها است.

مهم ترین عامل برای جلوگیری از بروز این مشکل بعد از ایمپلنت رعایت بهداشت دهان و دندان است.

همچنین دندانپزشکان باید بر روی معاینات ایمپلنت انجام شده با فواصل زمانی مناسب تاکید داشته باشند.

فردی که ایمپلنت می کند باید مراقبت های بهداشتی از ایمپلنت را به خوبی فرا گرفته و آن ها را رعایت کند.

برای پیشگیری از بروز ایمپلنتایتیس به محض احساس وجود هر گونه عفونت یا التهاب در موضع ایمپلنت انجام شده باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

برای تشخیص پری ایمپلنتایتیس از رادیوگرافی استفاده می شود.

تحلیل رفتن استخوان های حامی ایمپلنت با استفاده از رادیو گرافی قابل تشخیص است.

دسته بندی روشهای درمان پری ایمپلنتایتیس

بیماری پری ایمپلنتایتیس و درمان آن در دندانپزشکی4

  • درمان با استفاده از آنتیبیوتیک ها
  • درمان با استفاده از دبریدمان مکانیکی
  • در مان با استفاده از روش های جراحی
  • درمان به وسیله لیزر
  • در مان پری ایمپلنتایتیس با ترکیب روش دبریدمان مکانیکی و لیزر
  • اقدام به برداشتن ایمپلنت در مقطعی که روش های درمان جواب نداده اند

کدام روش برای درمان پری ایمپلنتایتیس مناسب تر است؟

بیماری پری ایمپلنتایتیس و درمان آن در دندانپزشکی2

به طور قطعی نمی توان گفت که کدام روش برای درمان پری ایمپلنتایتیس مناسب تر است. هر کدام از این روش ها دارای معایب و مزایایی هستند و از هر کدام از انها در سطوح مختلف پیشرفت عارضه استفاده می شود. متاسفانه باید گفت که درمان پری ایمپلنتایتیس به راحتی انجام نمی شود و برای درمان این ضایعه بیمار باید با دقت تحت نظر باشد چرا که احتمال تشدید و عود پری ایمپلنت وجود دارد. تحقیقات مختلفی بر روی تاثیر گذاری روش های درمانی پری ایمپلن انجام شده است. نتیجه یکی از این تحقیقات اینگونه اعلام شده است که استفاده از روشهای درمانی جراحی و ضد میکروبی و جراحی فلپ می تواند در 90 درصد از موارد پیشروی پری ایمپلنت را در حدود یک سال متوقف کند. استفاده از لیزر می تواند با پاکسازی باکتری های موجود در اطراف ایمپلنت از پیشرفت این ضایعه جلوگیری کند.

علائم پری ایمپلنتایتیس

ضایعه ایمپلنتایتیس دارای علائمی است که باید به آن ها توجه کرد. بعد از قرار دادن ایمپلنت به وجود امدن این علائم  می تواند نشاندهنده ایجاد پری ایمپلنتایتیس  باشد. خونریزی لثه اطراف ایمپلنت در هنگام مسواک زدن، مشاهده تیره شدن شدن رنگ لثه و شل شدن ناحیه ای از لثه در مقایسه سایر نواحی لثه از جمله این علائم هستند. خروج چرک از لثه در موارد پیشرفته تر بیماری اتفاق خواهد افتاد. سوال رایجی که در مورد علائم این ضایعه پرسیده می شود وجود درد یا عدم وجود درد است. لازم است بدانید که در تعدا قابل توجهی از موارد افرادی که دچار این بیماری می شوند در ناحیه ایمپلنت بدون درد یا با درد خفیف مواجه هستند.

جمع بندی

پری ایمپلنتایتیس یا پری ایمپلنت  یک بیماری و عارضه ای است که در ناحیه ایمپلنت کار گذاشته شده به وجود می آید. این بیماری بافت های نرم و سفت اطراف ایمپلنت را درگیر کرده و با ایجاد التهاب و عفونت همراه است. این بیماری به دلیلی تجمع بیوفیلم های باکتری روی سطح ایمپلنت به وجود می آید و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. ایمپلنتایتیس روش های درمانی مختلفی دارد که هر کدام در مراحل مختلف این بیماری می توانند مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر گذار باشند اما بهترین درمان، پیشگیری است. این بیماری دارای علائمی است که دندانپزشک و فردی که از ایمپلنت استفاده کرده است باید به آنها توجه داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *