اخبار دندانپزشکی

کامپوزیت دندان چگونه روش درمانی است؟

کامپوزیت دندان می تواند گزینه ای سریع ، کم تهاجمی و ارزان برای لبخند زیبایی باشد که به دنبال آن هستید.این مقاله به منظور ارتقا درک و آگاهی از موضوعات عمومی بهداشت دهان و دندان است. البته نباید جایگزین مشاوره، تشخیص یا درمان حرفه ای شود. همیشه در مورد هر گونه سوال در مورد یک بیماری پزشکی یا درمان از دندانپزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط، وقت مشاوره بگیرید.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان به شکل و فرم روی دندانهای شما شکل می دهد تا لبخند زیباتری داشته باشد.

این ماده می تواند به عنوان یک محلول آرایشی برای دندانهای خرد شده،فشرده شده و لک شدن دندانها و پرکردگی ها استفاده شود. برخلاف قرار دادن روکش پرسلن که می تواند بیش از دو بازدید طول بکشد، اتصال رزین در یک نوبت می تواند تکمیل شود. طبق گزارش Everyday Health (هر روز سلامتی)، هزینه پیوند می تواند از ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار برای هر دندان برای یک روش ساده تر ، مانند پر کردن حفره باشد. اگرچه بسیاری از بیمه های دندانپزشکی پیوند لوازم آرایشی را پوشش نمی دهند. پیوند کامپوزیت برای همه مناسب نیست.

پیوند کامپوزیت1

ایمن بودن کامپوزیت دندان 

طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) برای بیش از سه دهه به طور گسترده در دسترس بوده است.

اتصال کامپوزیت دندان یک روش ایمن و موثر است که بیش از ۵۰ سال پیش توسعه یافته است

پر کردن و فرآیندهای امروز بسیار کارآمد است که هم برای شما و هم برای دندانپزشک راحتتر است. خود درمان اغلب با برداشتن برخی از مینای سطحی آغاز می شود و به دندانپزشک اجازه می دهد تا رزین را به بهترین شکل روی دندان شما شکل دهد و به دنبال آن ماده باندینگ استفاده شود. سپس دندانپزشک شما رزین را با نور خاصی بهبود می بخشد و با جلا دادن دندان ها پایان می دهد. از آنجا که این فرآیند شامل تکنیک سطح بالایی برای یک قالب و شکل طبیعی است، بهتر است با دندانپزشکی کار کنید که در این زمینه تجربه و تخصص دارد.

 

چرا بعد از نصب به  مراقبت نیاز هست ؟

با مراقبت عادی، مواد کامپوزیتی امروزی آنقدر با دوام هستند که بدون توجه منظم دوام می آورند.

برای ویزیت های خاص و نگهداری نیازی به جستجوی دندانپزشک نخواهید داشت. با این وجود، معاینه منظم دندانپزشکی و مراقبت روزانه از دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهید.برای جلوگیری از ترک خوردن باید از خوردن غذاهای مخصوصاً سخت یا یخ نیز اجتناب کنید. اگر شما علاقه مند به رسیدن به لبخند روشن تر هستید، اتصال رزین کامپوزیت دندان یک گزینه عالی است. ابتدا مطمئن شوید که لبخند طبیعی شما از داخل و خارج سالم است، از سایر نیازهای دهانی خود نیز مراقبت کنید.

مثال

به عنوان مثال دهان شویه ها مانند Colgate Tot و یا Gum Healt که می توانند قدرت لثه را برای کسانی که پس از درمان باندینگ برای حفظ لثه خود مشکل دارند، ۴۵ درصد بهبود بخشند.

پیوند کامپوزیت2

لبخند شما و اهمیت آن

اگر لبخند شما در اثر استفاده نکردن موارد بهداشتی یا مصرف سیگار و دود مواد رنگی و چایی و نوشابه خراب شده باشد، کامپوزیت دندان برای اصلاح آن مفید نیست. در عوض ، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود آیا کار عمیق تری مانند تراشه های پیچیده یا شکاف در دندان شما لازم است. باندینگ در درجه اول برای کسانی است که به دنبال یک راه حل آرایشی برای دندانهایشان هستند.

کامپوزیت، یکی از عوامل موثر در اصلاح طرح لبخند

هنگامی که دندانهای شما پوسیده می شوند، دندانپزشک باید بررسی هایی را انجام دهد.

ابتدا سطح عمق و درجه پوسیدگی دندان شما را بررسی می کند که این کار با استفاده از اشعه ایکس انجام می شود. سپس دندانپزشک میزان نیاز دندانها را به ماده کامپوزیتی مشخص می کند. بعد از انجام این مراحل تخلیه دندانهای شما مورد انجام قرار می گیرد.برای این کار دندانپزشک با استفاده از وسایلی مخصوص پوسیدگی ها و تیرگی های درون دندان شما را خارج می کند و بعد دندان را عصب کشی می کند. این کار به منزله جلوگیری از درد دندان انجام می شود. با اتمام مرحله عصب کشی این بار نوبت به پرکردن دندان می رسد. دندان به طور کامل تخلیه و در آن فضای مناسبی برای قرار گرفتن ماده کامپوزیت دندان ایجاد شده است.

نتیجه

تمام مراحل گفته شده برای همه دندانها (چه دندانهای خلفی و چه قدامی) به یک صورت انجام می شود. آنچه در نحوه درمان و ترمیم دندانها تفاوت ایجاد می کند، استفاده از نوع ماده پر کننده است که برای دندانهای خلفی از ماده آمالگام و برای دندانهای قدامی از ماده همرنگ دندان استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *