مقالات

تجهیزات اندو برای درمان ریشه دندان

تجهیزات اندو برای درمان ریشه دندان

تجهیزات اندو در دندانپزشکی کاربرد زیادی برای بالا بردن دقت و صرف زمان کمتر در درمان ریشه دندان دارد. ریشه دندان شامل عصب می باشد که مطمئنا افراد در طول زندگی دچار دندان درد به علت پوسیدگی و عفونت و خرابی ریشه دندان شده اند. زمانی که دندانتان در برخود با سرما و گرما یا در هنگام خوردن موادغذایی سفت دچار درد شود و واکنش نشان دهد، حتما آن را جدی بگیرید. زیرا این علائم نشان می دهد که دندان شما دارای مشکل شده است.

در صورت ترمیم نکردن پوسیدگی های سطحی، این علائم بیشتر شده و درد شما شدیدتر می شود و عفونت و پوسیدگی به عصب می رسد و به عصب دندان فشار وارد می شود و برای بیمار درد زیادی را به همراه دارد. بیمار باید سریعا اقدام به عصب کشی یا درمان ریشه (اندو ) کند. تجهیزات عصب کشی نیز در این مواقع در کنار تجهیزات اندو باید در اختیار دندانپزشک قرار گیرد تا درمان ریشه یا اندو را به درستی انجام دهد.

ضرورت انجام اندو یا درمان ریشه

ضرورت انجام اندو یا درمان ریشه

درمان نکردن پوسیدگی های سطحی دندان باعث می شود که عفونت و پوسیدگی پیشرفت کرده و به عصب دندان برسد. وجود پوسیدگی عمیق در دندان، ضرورت انجام درمان ریشه را بیشتر می کند. همچنین ممکن است شخص دچار بیماری لثه باشد یا دندان دچار شکستگی و ترک یا ضربه شده باشد که احتمال ایجاد عفونت در عصب و نیاز به عصب کشی و اندو بیشتر می شود. در صورت بروز این مشکلات در دندان باید به دندانپزشک مراجعه کرده تا ابتدا ریشه دندان را خارج کند و سپس داخل کانال آن را تمیز کرده و توسط مواد، آن فضا را پر کند تا از نفوذ باکتری ها به داخل آن جلوگیری کند. دندانپزشک به کمک انجام اندو، به بیمار کمک می کند دندانش را حفظ کند تا علاوه بر بدست آوردن زیبایی مجدد، مشکلی نیز در غذا خوردن نداشته باشد.

علائم نشان دهنده عفونت دندان

 • واکنش دندان نسبت به خوردن موادغذایی سرد و گرم
 • احساس درد در هنگام خوردن غذا
 • لق شدن دندان
 • تورم لثه و صورت
 • خروج چرک از دندان
 • تیره تر شدن رنگ دندان نسبت به دندانهای دیگر
اندو پرپ کرم از مهمترین تجهیزات اندو برای درمان کانالهای ریشه
تجهیزات اندو

تجهیزات اندو

 1. سیستم‌های روتاری اندو که می توان با هندپیس‌ها (آنگل روتاری) متصل شونده به ایرموتور و یا موتورهای الکتریکی روتاری اندو (اندوموتورها) استفاده شود.
 2. هندپیس‌ اندو یا همان سرآنگل های متصل شونده به ایرموتور که دارای سرعت و تورک ثابتی هستند، با توجه به فشار کمپرسور شما ممکن است عملکرد متفاوتی نشان ‌دهند.
 3. اندوموتورهای روتاری که برای سیستم‌ های مختلف روتاری، قابل تنظیم هستند و سرعت و تورک قابل تنظیمی دارند.
 4. موتورهای ایمپلنت که با توجه به تنظیم تورک و سرعت، با هندپیس مناسب می‌توانند به جای اندوموتور استفاده شوند.
 5. لایت کیور دستگاهی است که برای ایجاد اشعه آبی به کار می رود. اشعه آبی رنگی که در دندانپزشکی استفاده می شود، در محدوده نور مرئی قرار دارد. این اشعه، یک اشعه آبی رنگ بسیار قوی است که توسط این دستگاه ایجاد می شود. از دستگاه لایت کیور برای درمان سفید کردن دندانها هم استفاده می شود.
 6. آبچوراتور از تجهیزات اندو است که برای فشرده سازی گوتاپرکا به صورت عمودی و رو به پایین داخل کانال ریشه و همچنین جهت درآوردن گوتاپرکا از داخل کانال استفاده می شود.
 7. گوتا کاتر وسیله ای جهت سرعت دهی و سهولت در آماده سازی کانال می باشد. این دستگاه جایگزین بسیار مناسبی برای هیت کریر است. از طرفی امکان سوزاندن و آسیب به بافت داخل و اطراف دهان نیز به صفر می رساند.این نوع تجهیزات اندو برای پر کردن حداقل چهار کانال مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع‌بندی

به طور کلی درمان ریشه یا اندو جزو مراحل ابتدایی درمان دندانهای آسیب دیده است و علیرغم اینکه درد و عفونت بعد از درمان ریشه برطرف می شود، دندان وضعیت پایداری ندارد و حتما باید درمان های ترمیمی برای تاج دندان شامل پرکردن یا روکش یا هر دو انجام شود تا دندان شما سلامت خود را به طور کامل بدست آورد. تجهیزات اندو و تجهیزات عصب کشی زیادی وجود دارد که کار متخصصان را راحت کرده است و با استفاده از این تجهیزات می توانند کار درمان ریشه را سریعتر و باکیفیت بهتری انجام دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *