مقالات

براکت‌ فلزی چه مزایایی دارد؟

براکت‌ فلزی چه مزایایی دارد؟

براکت‌ فلزی رایج ترین و پرکاربردترین نوع براکت ارتودنسی است که نسبت به دیگر انواع براکت از مزایای زیادی مانند قابل بازیافت بودن، استریلیزه بودن، مقاومت بالا در برابر فشار، حداقل سایش پذیری و هزینه مناسب برخوردار است. زمانی که تصمیم می ‌گیرید ارتودنسی انجام دهید، سؤالات زیادی در مورد روش درمانی، طول دوره درمانی و نوع براکت برای شما پیش می آید. پیشرفت‌های زیادی در حوزه دندانپزشکی و ارتودنسی ایجاد شده که امکان انتخاب انواع براکت ارتودنسی را فراهم نموده است. برای درمان ارتودنسی می توان از براکت هایی مانند براکت سرامیکی، براکت‌ فلزی، براکت خود باز شونده یا دیمون، براکت لینگوال و براکت پلاستیکی استفاده کرد که نحوه استفاده از این براکت ها متفاوت می باشد. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب براکت های فلزی را توضیح دهیم.

مزایای براکتهای فلزی

مزایای براکتهای فلزی

  1. براکت‌ فلزی از مقاوم‌ترین نوع براکت محسوب می ‌شود، زیرا از مواد محکم و مقاوم ساخته می‌شود. بنابراین احتمال شکستن یا آسیب دیدن براکتهای فلزی بسیار کمتر از سایر براکتها است. در ارتودنسی با این براکتها نیازی به استفاده از حلقه کشی یا سیم تابیده لیگاچور نیست. بنابراین دفعات مراجعه به متخصص ارتودنسی برای تنظیم براکتهای فلزی کمتر شده و یمار راحت‌تر خواهد بود.
  2. هزینه براکتهای فلزی کمتر از سایر براکتهای ارتودنسی است و این براکتها مقرون به صرفه تر هستند. سایر براکتهای ارتودنسی به دلیل استفاده از مواداولیه گران ‌تر و نصب و تنظیم سیستم براکت، گران‌ تر هستند. از آنجایی‌ که براکت معمولی غالباً ارزان‌ترین براکت ارتودنسی است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با انتخاب این روش در هزینه‌ های خود صرفه ‌جویی کنند.
  3. براکتهای فلزی قابلیت زینتی و زیبایی دارند. مثلاً می‌توان از نگین های نقره ای یا طلایی استفاده کرد تا همانند جواهراتی بر سطح دندان زینت بخش باشند. همچنین کودکان می‌توانند حلقه کشی رنگارنگ متناسب با سلیقه خود انتخاب کنند تا درمان ارتودنسی برای آنها جذابیت بیشتری پیدا کند.

دیگر مزایای براکتهای فلزی

  1. به دلیل فلزی بودن قطعات این براکت، مشکل تغییر رنگ و لکه ندارند. همچنین حلقه کشی رنگارنگی که در آن استفاده می شود نیز مشکل تغییر رنگ و لک ندارد.
  2. یکی از مهم‌ترین مزایای براکتهای فلزی، دوام و طول عمر زیاد آنها است. از آنجایی ‌که براکت‌ فلزی باید نیروی پیوسته و ملایم به دندان‌ها وارد کند هر چه دفعات خراب شدن آن بیشتر باشد، طول دوره درمان ارتودنسی افزایش می‌یابد. بنابراین اهمیت دوام و استحکام سیستم براکت علاوه بر عدم ایجاد مزاحمت‌های پی‌درپی برای بیمار، کوتا‌هتر شدن طول دوره درمان است.
  3. بسیاری از درمان‌های پیچیده ارتودنسی را فقط با براکت‌ فلزی می‌توان انجام داد. مخصوصا در مواردی که دندان‌های آسیابی بزرگ درگیر باشند، زیرا دندانهای آسیابی بزرگ ریشه ‌های قوی و عمیق دارند. بنابراین برای همراستا کردن آنها نیروی بیشتری لازم است که تنها از طریق براکتهای فلزی می توان انجام داد. در صورتی که براکت نیروی کافی وارد نکند نیز می‌توان با تنظیم سیم یا لیگاچور این کار را انجام داد و گشتاور لازم را تولید کرد.
مزایای براکتهای فلزی
معایب براکتهای فلزی

معایب براکتهای فلزی

  1. اشکال بزرگ براکتهای فلزی، ظاهر فلزی آن است که بسیاری از افراد را از درمان ارتودنسی منصرف می‌کند. ظاهر فلزی و سیم‌ کشی دندان‌ها برای بسیاری از افراد بزرگسال در موقعیت‌های اجتماعی حساس، اشکال بزرگی محسوب می ‌شود.
  2. یکی دیگر از معایب براکتهای فلزی، احتمال تحریک بافت ‌های دهان توسط بخش‌های فلزی سیستم براکت و به خصوص بخش‌های بیرون زده سیم ارتودنسی است.
  3. سخت ‌تر شدن مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از معایب دیگر این براکتها است. برای تسهیل بهداشت دهان، می‌توانید از وسیله ‌های بهداشتی خاصی که برای بیماران ارتودنسی است، استفاده کنید.

جمع‌بندی

براکت فلزی عددی از نمونه این براکتها است که در ارتودنسی استفاده می شود و سابقه طولانی در انجام درمان‌های موفق ارتودنسی دارد. در ارتودنسی با براکت فلزی، نگین های فلزی مربعی شکل کوچکی بر روی سطح تک ‌تک دندان‌ها چسبانده می ‌شود و یک سیم فلزی از نگین های براکت عبور می‌ کند.

نگین های براکت به عنوان دستگیره دندان عمل می ‌کنند تا سیم ارتودنسی بتواند دندان‌ها را به سمت مورد نظر بکشاند. براکتهای فلزی به دندان‌ها چسبیده و ثابت هستند. بنابراین نتایج درمان با استفاده از این براکت متفاوت از براکتهای دیگر است. زیرا براکت ثابت گم نمی‌شود، جا نمی ماند و بیمار نیز حق انتخابی برای عدم استفاده موقتی از آن ندارد. بنابراین از طولانی شدن دوره درمان جلوگیری می ‌شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *