مقالات

اندو پرپ کرم از مهمترین تجهیزات اندو برای درمان کانالهای ریشه

اندو پرپ کرم از مهمترین تجهیزات اندو برای درمان کانالهای ریشه

برای درمان کانال های ریشه در چند محصول مختلف خلاصه می‏ شود که می توانند به راحتی تمام شکافهای سیستم کانال ریشه را انجام دهند. اندو پرپ کرم یکی از این تجهیزات اندو می باشد که برای آماده سازی کانال ریشه قبل از شروع کردن درمان اندو و درمان های عصب کشی بوده و دارای سازگاری کامل با کانال ریشه و کاربردی راحت است و امکان دسترسی ابزار را به کانال ریشه آسان تر می کند. هنگام استفاده از اندو پرپ خطر شکستن ابزار در یک کانال ریشه به حداقل می رسد.

به طور کلی درمان ریشه با تجهیزات اندو جزو مراحل ابتدایی درمان دندان های آسیب دیده است و درد و عفونت بعد از درمان ریشه برطرف می شود. البته دندان وضعیت پایداری ندارد و حتما باید درمان های ترمیمی برای تاج دندان شامل پرکردن یا روکش یا هر دو انجام شود تا دندان شما سلامت خود را به طور کامل بدست آورد.

کاربرد تجهیزات اندو

کاربرد تجهیزات اندو

اندو پرپ کرم برای ترمیم کانال ریشه استفاده می شود. EDTA موجود در این محصول با شستشوی یون های کلسیم و منیزیم، به از بین بردن نمک های کلسیم و پالپ از کانال های ریشه زدایی نشده، کمک می کند تا سریعتر تمیز شده و شکل دهی کانالها انجام شود. هنگامی که به همراه هیپوکلریت سدیم (ماده شستشو دهنده کانال) مورد استفاده قرار می گیرد، دارای خاصیت سفید کننده دندانها نیز می شود که بعنوان نتیجه نکروز قابل جدا شدن است.

پراکسید اوره موجود در محصول در واکنش با هیپوکلریت سدیم اکسیژن فعال را آزاد می کند و باعث ایجاد اثر حباب و تمیز کردن کانال ریشه می شود. فومی که در نتیجه واکنش بین اوره پراکسید اوره و EDTA به وجود می آید، اجازه می دهد تا پس از آماده سازی آن، بقایای باقی مانده را از کانال جدا کنند. به دلیل داشتن یک لوبریکنت (روان کننده)، کار با تجهیزات اندو در کانال ریشه بسیار ساده تر است و خطر شکستن ابزار در کانال ریشه را به حداقل می رساند. سرنگ های قفل شونده با نخ قفل شونده مجهز شده اند که اتصال آن با سوزن را به وسیله پیچ کردن آن روی سرنگ امکان پذیر می کند. به دلیل قفل اعمال شده، بهترین محافظ در برابر ریختن ناگهانی محصول در حین کار می باشد.

نحوه استفاده از اندو پرپ کرم

  1. حفره پالپ را باز کنید، و محتویات محفظه را خارج کنید تا دسترسی به کانال های ریشه ای فراهم شود.
  2. با هیپوکلریت سدیم که شامل هیپوکلریت 2 درصد و هیپوکلریت 5.25 در صد می باشد، داخل کانال را ضدعفونی کنید.
  3. پالپ ملتهب شده را از کانال ریشه خارج کنید.
  4. با استفاده از اپلیکاتور، اندو پرپ کرم را داخل کانال ریشه قرار دهید.
  5. در حالی که با هیپوکلریت سدیم (CHLORAXiD) شستشو انجام می دهید، کانال را برای عصب کشی و درمان اندو آماده کنید.
  6. پس از اتمام آماده سازی، مواد آماده شده را از کانال ها و محفظه دندان با محلول هیپوکلریت سدیم (CHLORAXiD) کاملاً بشویید تا کف کف کند و حباب های گازی پدیدار شود.
نحوه استفاده از اندو پرپ کرم

جمع‌بندی

اندو پرپ کرم از مهمترین تجهیزات اندو برای درمان کانالهای ریشه

تجهیزات اندو در دندانپزشکی کاربرد زیادی برای بالا بردن دقت و صرف زمان کمتر در درمان ریشه دندان دارد. برای انجام درمان ریشه به صورت موفق، متخصص درمان ریشه باید بازارهای باید ابزارهای لازم را در اختیاز داشته باشد. درمان نکردن پوسیدگی های سطحی دندان باعث می شود که عفونت و پوسیدگی پیشرفت کرده و به عصب دندان برسد. وجود پوسیدگی عمیق در دندان، ضرورت انجام درمان ریشه را بیشتر می کند. درمان ریشه یا به اصطلاح عامیانه عصب کشی که به اختصار به آن اندو هم می‌گویند، راه درمانی است که مربوط به درون دندان می ‌باشد.

پاکسازی کانال ریشه و برداشتن لایه اسمیر توسط تجهیزات اندو انجام می شود. زمانی که پالپ یا همان بافت نرم داخل کانال دندان و مجرای ریشه ملتهب، آلوده و یا دچار آسیب شدیدی شده باشد، درمان ریشه و یا عصب کشی ضرورت پیدا می کند. پاکسازی کانال با EDTA سریعتر انجام شده و دیواره های کانال را نرم کرده و رسوبات کلسیم را از بین می برد. ماده لوبریکنتی که در این محصول وجود دارد، حرکت تجهیزات اندو را در کانال آسان تر کرده و از شکستگی تجهیزات نیز جلوگیری می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *