مقالات

موم ارتودنسی دارای چه ویژگی‌هایی است؟

موم ارتودنسی دارای چه ویژگی‌هایی است؟

موم ارتودنسی برای محافظت از لثه ها و بافت پوششی داخل لبها و گونه ها، در برابر فلز براکت ارتودنسی می شود. موم های ارتودنسی مانند مانعی عمل می کند که اجزاء مختلف براکتها را از ایجاد اصطکاک و سایش روی قسمتهای مختلف داخل دهان دور نگه می دارد. این مومها ترکیبی از مواد مختلف با ویژگی ترموپلاستیک می باشند که برای اهداف و کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. مومهای ارتودنسی، مواد نرم و بی خطری بوده که کودکان و افراد بزرگسال از آن برای محافظت از لثه ها و بافتهای ظریف داخل دهان در مقابل براکتها و سیم های برجسته ارتودنسی استفاده می کنند. موم برند American Orthodontics ساخت امریکا بوده و کیفیت بالایی دارد. برای خرید این برند می توانید به فروشگاه یوکلید مراجعه کنید.

مواد تشکیل دهنده یک موم ارتودنسی خوب چه موادی هستند؟

مواد تشکیل دهنده یک موم ارتودنسی خوب چه موادی هستند؟

موم از مواد طبیعی مانند موم زنبورعسل، موم های گیاهی مثل موم درخت کارنوبا تهیه می شود. ممکن است این مومها بصورت ترکیبی از مواد طبیعی و مواد مصنوعی نیز تولید شوند. منابع معدنی که در تولید پارافین و موم های میکروکریستالی استفاده می شود نیز برای ساخت آنها کاربرد دارند. همچنین مقادیری فیلر(مواد پرکننده) و مواد اصلاح کننده نیز در این مومها وجود دارد. بعضی از مومهای ارتودنسی طعم دار هستند. گاهی اوقات نیز این موم ها از چربی های حیوانی تولید شده اند. مومهای ارتودنسی به گونه ای طراحی شده اند که در دمای اتاق سفت بوده و در دمای بدن نرم می شوند. همچنین در آب یا بزاق دهان حل نمی شوند و دافع آب هستند.

تفاوت موم های ارتودنسی

موم‌های ارتودنسی دارای عملکرد یکسانی بوده و یک کار مشخصی را انجام می دهند و میزان کارایی آنها یکی است و به یک اندازه دوام دارند. تفاوتهایی که این موم ها با هم دارند در یکسری ویژگیهای آنان است. برخی از موم های ارتودنسی از چربی های حیوانی ساخته شده اند و در ساخت برخی از موم های گیاهی نیز از مواد گیاهی استفاده شده است. برخی دیگر نیز از موم زنبور عسل درست شده اند. تفاوت دیگری که این موم ها باهم دارند در مزه های آنها است. بعضی دارای مزه هایی مانند نعنا و یا دیگر طعم ها بوده و بعضی دیگر هیچ مزه ای ندارند و بدون مزه کار خود را انجام می دهند.

ویژگی‌های یک موم خوب

  • مقدار چسبندگی اولیه و مدت زمانی که موم در جای خود باقی می ماند، بالا باشد.
  • انعطاف پذیری و قابلیت شکل پذیری خوبی داشته باشد.
  • مقاومت در برابر ساییدگی داشته و در برابر خرده شدن مقاوم باشد.
  • به غیر از براکت ها، روی دیگر ابزارهای ارتودنسی نیز قابلیت استفاده داشته باشد.
  • از کیفیت بالایی برخوردار بوده و بی خطر باشد.
  • قابلیت استفاده بهداشتی برای بیماران و همینطور استفاده در داخل مطب را داشته باشد.

نکاتی برای استفاده از موم ارتودنسی

  1. همیشه قبل از مسواک زدن دندانها، موم را جدا کنید تا باعث گیر کردن موهای مسواک در موم ها نشود.
  2. موم های ارتودنسی به تدریج پوسته پوسته می شوند. همچنین، اگر به مدت طولانی در محل خود باقی بمانند باعث افزایش رشد باکتری می شوند. پس بهتر است این موم ها را هر چند وقت یکبار عوض کنید.
  3. بهتر است قبل از خوردن غذا، مومها را از دهانتان خارج کنید تا ذرات غذا در این محل جمع نشود. اگر هم ترجیح می‏دهید با وجود موم، غذا بخورید بعد از خوردن غذا باید مومها را با موم تمیز تعویض نمایید.
تفاوت موم های ارتودنسی

جمع‌بندی

به طور کلی اشخاصی که دارای دندانهای ارتودنسی می باشند، از فشار و درد ناشی از آن بر دندان آزار می بینند. موم به براکت ارتودنسی چسبیده، درد و التهاب ناشی از برخورد آن با بافت دهانی را به حداقل می رساند. این موم بی رنگ و غیر قابل رویت می باشد. ویژگی خاص مومهای ارتودنسی باعث شده تا به ابزاری عالی برای محافظت از لثه ها در برابر لبه های فلزی براکتها تبدیل شود. موم در دمای اتاق جامد است اما در مجاورت گرما می تواند نرم شود و تغییر شکل دهد. این موم با نرم شدن به براکتها چسبانده می شود و نقش ضربه گیر را بین براکتها و لثه ها بازی می کند. این موم ها تا زمانی که داخل دهان قرار دارد، نرمی خود را حفظ می کند و با شکسته شدن آن، بدون هیچ خطری پوسته پوسته و کنده خواهد شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *