مقالات

موم (وکس) ارتودنسی را از کجا باید خرید؟

موم (وکس) ارتودنسی را از کجا باید خرید؟

موم‌ (وکس) ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی برای کاهش درد و تحریک ناشی از تجهیزات ارتودنسی توصیه می‌شود. موم از لثه‌ها و داخل گونه ‌ها و لب‌ها در برابر لبه‌های تیز سیم‌ها و بخش‌های نوک تیز تجهیزات ارتودنسی محافظت می‌ کند و برای بیمارانی که از دندان‌ مصنوعی استفاده می کنند و گیره‌های سیمی ممکن است باعث ناراحتی، درد یا ساییدگی لب و گونه شوند، مناسب است. موم های ارتودنسی، تحت عنوان موم تسکین دهنده شناخته شده اند و برای افرادی که از براکت ارتودنسی استفاده می کنند، مزیت بزرگی است.

براکت های ارتودنسی عموما از جنس فلز هستند و دارای لبه ها و قطعات نوک تیز هستند که موجب زخم شدن دهان می شوند. موم های ارتودنسی روی لبه های نوک تیز گذاشته می شود تا روی نوک سیم ها یا لبه های براکتها را بپوشانند. در این مطلب نحوه خرید و استفاده موم های ارتودنسی را برای شما شرح داده ایم.

موم (وکس) ارتودنسی را از کجا باید خرید؟

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

قبل از شروع، دستهای خود را با صابون بشویید و خشک کنید. این کار باعث می‌شود که هیچ میکروب یا باکتری وارد دهان نشود. دندانهای خود را نیز مسواک بزنید تا قسمتهایی که قرار است موم روی آنها قرار گیرد تمیز باشند. به طور کلی مراحل استفاده از موم ارتودنسی عبارتند از:

  1. یک تکه‌ کوچک از موم را بردارید. به خاطر داشته باشید که نباید برآمدگی محسوسی در دهانتان ایجاد شود، بنابراین این تکه نباید بزرگ‌تر از یک نخود باشد.
  2. سپس موم را بین انگشتان خود بچرخانید تا گرد شود. این کار باعث نرم شدن موم می شود و به راحتی به شکل موردنظر در می‏آید.
  3. جلوی آینه ایستاده و دهان خود را بطور کامل بررسی کنید و به داخل لبها و انتهای دندان‌های آسیابی توجه کنید. این دو محل بیشتر مستعد ساییدگی می باشند. نواحی قرمز یا نقاطی که ممکن است نسبت به لمس حساس باشند را شناسایی کنید.
  4. موم را روی براکت یا سیمی که داخل دهان خراش ایجاد کرده است فشار دهید. می‌توانید از انگشت شست یا اشاره‌ خود برای قرار دادن آن در دهان استفاده کنید و در صورت لزوم با زبان خود موم را به طرف محل صحیح حرکت دهید.
  5. بعد از اینکه موم در جای خود قرار گرفت آن را با ملایمت فشار دهید تا محکم شود. این قطعه موم روی براکت یا سیم یک برجستگی به وجود می آورد که مانع ساییدگی یا اصطکاک بیشتر خواهد شد. مطمئن شوید که به سیم فشار وارد نمی‌ کند. موم باید با پوشاندن کامل سیم یا براکت از پوست محافظت کند.

موم ارتودنسی را از کجا باید خرید؟

موم (وکس) ارتودنسی را می توان از بسیاری از داروخانه ها و فروشگاههای تجهیزات پزشکی معتبر خریداری کرد و یا از طریق فروشگاههای اینترنتی معتبر مانند یوکلید، اقدام به خرید کرد (جهت خرید کلیک کنید) موم در این فروشگاه در برندهای American Orthodontics و Ortho Organizers و Masel موجود می باشد. موم های ارتودنسی برای استفاده شخصی، اغلب داخل جعبه های کوچک و مناسبی بسته بندی شده اند که برای مصرف در منزل و خارج از منزل مناسب هستند. این موم ها به گونه ای طراحی شده اند که هر جا می روید می توانید به راحتی آنها را داخل جیب یا کیف دستی خود قرار دهید. استفاده از موم های ارتودنسی می تواند راه حل موقتی تا زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی باشد.

جمع‌بندی

موم از لثه‌ها و داخل دهان در برابر بریس محافظت می‌کند. در بسیاری از مواقع، به خصوص در ابتدای درمان، تجهیزات ارتودنسی باعث ساییدگی بافتهای داخل دهان شده و موجب بروز ناراحتی در بیمار می شوند. این مومها می تواند این لبه ها را پوشش دهد. مومهای ارتودنسی اغلب با استفاده از پارافین، موم زنبور عسل یا موم کارنوبا ساخته می شود. این ماده در دمای اتاق جامد است، اما گرمای دستان شما آن را نرم می کند. موم نرم شده را می توان به بخش های تیز ابزارهای ارتودنسی در داخل دهان چسباند. موم روی این نواحی می چسبد و سطح صافی را ایجاد می کند.

این ماده وقتی روی ابزار مالیده شود، شفاف و غیر قابل تشخیص است. بسیاری از برندهای مومهای ارتودنسی بدون طعم هستند، اما برخی از برندها از طعم دهنده هایی مانند نعنا، گیلاس یا آدامس برای بهبود طعم آن در دهان فرد استفاده می کنند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *